EKONOMİK DEĞERLENDİRME- ENFLASYON
01.09.2015

İTO fiyatları Ağustos enflasyonunda yukarı yönlü risklere işaret ediyor

İTO ücretliler geçinme endeksi Ağustos ayında %0,90’lık artışa işaret ediyor. Temmuz ayına ait %0,70’lik düşüşün üzerinde; geçen yılın Ağustos ayında kaydedilen %1,04’lük artışın hafif altında.

Alt dallarında, yaş sebze-meyve fiyatlarındaki düşüşün sona erdiğini; %1,56’lık aylık artış kaydedildiğini görüyoruz. İşlenmemiş gıda fiyatlarına ilişkin tahminimize uygun.

Geçen ayın enflasyonunda baskı yaratan diğer unsurlar olarak, et fiyatlarındaki artışın devam ettiğini; yemek hizmetlerinin yüksek seyrettiğini; kur gelişiminin eğitim araçları ve sağlık gibi sektörlerinin fiyat artışlarında etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Ağustos ayına ait TÜFE tahminimiz %0,25; ortalama piyasa beklentisi %0,13. Geçen yılın Ağustos ayına ait %0,09’luk artış göz önüne alındığında, yıllık enflasyonun beklediğimiz gibi %7 seviyesine doğru yükseliş gösterebileceği tahminimizi koruyor; Perşembe günü açıklanacak aylık enflasyon rakamında yukarı risklerin olduğunu düşünüyoruz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.