Konut Fiyatında Balon Yok.
28.11.2014

İnşaat sektörü, ekonomik büyümenin itici güçlerinden biri olmaya devam edecek. Konut sektörünün, büyümenin ekrar yüzde 4’lere inşa edilmesinde etkili olacağını belirten Halk Yatırım Ekonomisti Banu Kıvcı, konut fiyatlarında risk oluşturacak bir balonun olmadığını söyledi.

 

Ekonomik büyümeye konut sektörünün katkısı 2015 yılında da devam edecek. Konutun güvenli sektörlerden biri olmayı önümüzdeki yıl da sürdüreceğini dile getiren Halk Yatırım Ekonomisti Banu Kıvcı Tokalı, “Konut fiyatlarında risk oluşturacak balon yok. Büyümenin tekrar yüzde 4’lere inşa edilmesinde etkili olacak” diye konuştu. Halk Yatırım’ın, 2015 Görünüm raporunun kamuoyu ile paylaşım toplantısında konuşan Tokalı, düşük volatilitenin geride kaldığını, yüksek volatilitenin ise görülme ihtimali olduğundan bahsetti.

 

İnşaat, havacılık güvenli

 

2015 yılında inşaat, çimento, cam ve havacılık sektörlerinin öne çıkacağını belirten Tokalı, model portföylerinin de bu sektördeki hisselerden oluştuğunu söyledi. 2015 yılına ilişkin enflasyon görünümünü de değerlendiren Tokalı, gelişen ülkeler arasında Türkiye’de enflasyonun halen yüksek olduğunu söyledi. Tokalı, “2015 yılında aşağı yönlü hareketi destekleyici unsurlar daha ön planda. Biz ilk yarıda enflasyonun yüzde 6-7 seviyesinde düştüğünü görebileceğiz. Kuru ise hem destekleyici, hem risk tarafında görüyoruz” dedi. Tokalı, petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte cari açığı yüzde 4-5 bandında tutulabileceğini, böylelikle 190 milyar lira finansman gereksiniminden bahsedilebileceğini söyledi. 

 

Konut itici sektör

 

Halk Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, hazırladıkları 2015 görünümüne ilişkin raporda, güvenli sektörler arasında yer alan inşaatı belirlerken, konuta yönelik olumlu beklentilerinin de bu raporda yer aldığını söyledi. Kentsel dönüşüm kapsamında kamunun büyümeye desteğini artacağını dile getiren Tokalı, “Konutun itici sektörlerden biri olduğunu biliyoruz. Oradaki destekleme faaliyetlerinin devam etmesini bekliyoruz.  Fiyatlarla ilgili balon var mı? Uluslararası karşılaştırma yaptığınızda çok da sistematik bir risk oluşturacak seviyede, konut fiyatlarında balon olduğundan bahsedemiyoruz” dedi. 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.