Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
14.05.2019

Sanayi üretimindeki toparlanmanın kalıcılığı takip edilecek

 

Sanayi üretimindeki daralma beklenenden ılımlı. Sanayi üretimi Mart ayında, hem düzeltilmiş hem de düzeltilmemiş verilerde beklenenden daha ılımlı yıllık azalışlar kaydetti. Düzeltmemiş verilerde yıllık azalış %4,7 olarak gerçekleşirken (beklentimiz %5,5 idi), düzeltilmiş tarafta %2,2’lik düşüş kaydedildi (beklentimiz %4,5 idi). Ancak, Mart ayında pozitif tarafta işleyen işgünü etkisinin Nisan ayında negatif tarafta olacağını hatırlatmak isteriz. Yine de, ilk tahminlerimize göre, yıllık azalış rakamlarındaki ılımlılığın Nisan ayında da devam etmesini bekliyoruz. Diğer bir ifadeyle, sanayi üretiminde dibin görüldüğünü; toparlanma eğiliminin ılımlı da olsa belirdiğini düşünüyoruz. Nitekim, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış endeksin son üç aydır artış yönünde olduğunu görüyoruz.

 

İlk çeyrekte de daralma rakamı. Geçen yılın son çeyreğinde yıllık bazda %7,8 daralan sanayi üretimi (düzeltilmemiş olarak %-7,3), bu yılın ilk çeyreğinde de %4,8’lik düşüşe işaret ediyor (düzeltilmemiş olarak %-5,7). Bu doğrultuda, geçen yılın son çeyreğinde yıllık bazda %3,0’lık daralma kaydeden ekonominin bu yılın ilk çeyreğinde de %3-4 bandında küçülme yaşamış olduğunu tahmin ediyoruz. Son dönemde yaşanan finansal dalgalanmanın ve seçim sonrası politik tablonun ekonomik aktivitedeki etkisine bağlı olarak, toparlanma eğiliminin kalıcılığı ve boyutu ortaya çıkacaktır. Yılın ikinci yarısında yıllık bazda büyüme oranlarına geri dönüleceği ve yılı %0,5’lik büyüme oranıyla tamamlayabileceğimize dair öngörümüzü koruyoruz. 2020 yılına ait büyüme tahminimiz ise %3,5 seviyesinde bulunuyor.

 

Sektörel bazda toparlanma eğilimini destekleyen unsurlar mevcut. Güven ortamına dair toparlanma eğilimi, dayanıklı tüketim mallarına ait üretim verilerinin gelişiminde izleniyor. Yatırım eğilimini yansıtan sermaye malları üretiminin yıllık düşüş oranında da ivme kaybı dikkat çekiyor. Yüksek teknoloji ürünleri yıllık bazda yüksek artışlara işaret etmeye devam ediyor. Sektörel bazda, petrol ürünlerinin üretime katkısı devam ederken; ekonominin diğer sektörlerini desteklemesi açısından önemli olan kimya sektöründe yıllık bazda artış tarafına geçilmesi toparlanma eğiliminin desteklenmesi açısından sevindirici görünüyor. Diğer taraftan, inşaat, metal ve otomotiv gibi sektörlerdeki zayıflığın sürdüğünü görüyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.