Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
13.05.2019

Cari dengede iyileşme devam ediyor

 

Cari denge Mart ayında hem bizim hem de piyasa beklentilerinin altında olarak 0,59 milyar dolarlık açık sonrasında (geçen yılın aynı ayında 4,73 milyar dolarlık açık kaydedilmişti), yıllık cari açık Şubat sonundaki 17,0 milyar dolardan Mart sonunda 12,8 milyar dolara geriledi. Nisan ayına ilişkin dış ticaret verileri de, yıllık açıktaki gerilemenin devam ederek 8-10 milyar dolar civarına inebileceği yönünde. Hem kur hem de talep gelişmelerine ek olarak, ihracatı destekleyici yeni program anlayışı, ılımlı enerji fiyatları ve baz etkisi doğrultusunda, yıllık cari açıktaki düşüşün özellikle bu yılın ilk yarısında hızla devam edeceğini ve 5-10 milyar dolar bandına kadar inebileceğini; yılın ikinci yarısında ise yeniden dengelenme sürecinin belirginleşmesi ve baz dezavantajı ile yılı 19 milyar dolar civarında tamamlayabileceğini tahmin ediyoruz. Bu durumda da, 2017 sonunda %5,6 düzeyinde olan ancak 2018 yılını %3,6 seviyesinde tamamlayan cari açık oranı 2019 sonunda %2,6’lar seviyesine kadar inebilir.

 

Mart ayı cari dengedeki iyileşmeyi destekleyen gelişmelerde, dış açıktaki sert düşüş, turizm gelirlerinde yıllık artış, navlun gelirlerindeki iyileşme ve dış borç faiz ödemelerinde azalış gibi unsurlar etkili. Doğrudan yatırımlarla ilgili kar transferleri ve portföy yatırımlarına ait giderlerde artış ise, cari açıktaki düşüşü sınırlandıran unsur olarak göze çarpıyor.

 

’Çekirdek’ dengenin ise, Mart ayında da fazla vermeyi sürdürdüğünü ve yıllık fazlasını Şubat ayının ardından Mart ayında da artırdığını görüyoruz. Yıllık ’çekirdek’ fazla Mart ayında 32,0 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti (Şubat ayında 28,0 milyar dolar ’çekirdek’ fazla şeklinde idi).

 

Finansman tarafında ise, yabancı yatırımcıların hisse senedi tarafında ‘satım’ tarafına geçmesi ve bankaların yurt dışı muhabirlerindeki döviz mevduatlarında artış gibi zayıflıklara karşılık; doğrudan yatırımların devam eden katkısı, yabancı yatırımcıların DİBS tarafında ‘alım’ yönünde kalmaya devam etmesi ve reel sektörün yatırımlara yönelik uzun vadeli borçlanmasında ‘artı’ tarafa geçiş gibi iyimser gelişmeler dikkat çekiyor.

 

‘Net hata ve noksan’ kaleminin ise Şubat ayında girişe işaret etmesinin ardından Mart ayında negatif bölgeye geçtiğini görüyoruz. Şubat ayında 1,4 milyar dolarlık girişe işaret eden net hata ve noksan kalemi, Mart ayında 4,3 milyar dolarlık çıkışa işaret ediyor.

 

Cari dengedeki iyileşmeye karşılık resmi rezervlerde, beş ay üst üste artışın ilk defa azalış olduğunu görüyoruz. Şubat ayındaki 2,8 milyar dolarlık artış sonrasında Mart ayında 5,7 milyar dolarlık azalış söz konusu. TCMB haftalık rezerv verileri, Nisan döneminde de resmi rezervlerdeki azalış eğiliminin süreceğine ve 2,1 milyar dolar civarında düşüş olabileceğine işaret ediyor.

 

Kurun mevcut seviyeleri ve beklentilerimiz doğrultusunda iç talepte zayıf seyir, cari dengedeki iyileşmenin devam edeceğine işaret etmesine karşılık; son dönemde toparlanma eğilimi gösteren ve Aralık ayındaki dip seviyesinden yükselişe geçip kritik 70 dolar/varil seviyesinin üzerinde tutunmaya devam eden petrol fiyatlarının seyri, cari açıktaki hızlı düşüşün boyutu açısından önemli olacak. Finansman tarafında da, Fed’in sıkılaştırıcı politikalarında yavaşlama ve Avrupa Merkez Bankası’nın destekleyici politikaları kritik olacak. Ancak son dönemde olumsuz gelişmeler yaşanan ve şimdiye dek küresel sermayenin gelişen piyasalara akışında yavaşlamaya neden olan ticaret savaşlarının kesin olarak ne şekilde ilerleyeceğinin halen önemini koruduğunu da belirtmek gerekir.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.