EKONOMİK DEĞERLENDİRME
18.08.2015

 

Küresel normalleşme, sıkı para politikası duruşunu belirginleştirecek

TCMB bugünkü PPK toplantısında, beklentimize uygun olarak, politika faiz göstergelerinde ve döviz enstrümanlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Böylece, politika faizi olarak öne çıkan bir haftalık repo ihale faiz oranı %7,50’de; faiz koridoru ise %7,25-10,75’te aynı kalmış oldu.

 

Politika faiz göstergelerinde herhangi bir değişiklik yapılmamasına karşın; faiz notunda, gerekli görülen süre boyunca daha sıkı likidite politikası uygulanmasına karar verildiği belirtilirken, küresel para politikalarının normalleşme sürecinde izlenecek yol haritasıyla ilgili ayrıntılı bilgi sağlandığını görüyoruz.

 

Yurt içi ve küresel belirsizlikler ile enerji ve gıda fiyatlarındaki oynaklığın enflasyon ve çekirdek enflasyon üzerindeki baskısı, daha sıkı likidite politikasına geçmede ana unsurlar. Bunun da ilk aşamada, son dönemde %8,7 seviyesinde olan ortalama fonlama maliyetinin %9 ve üzerine çekilmesi şeklinde gerçekleşmesini bekleyebiliriz.

 

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

 

 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.