Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.05.2019

Enflasyon ve para politikasında Mayıs verileri kritik olacak

 

Nisan enflasyonunu sınırlandıran unsurların gecikmeli etkileri Mayıs’ta görülebilir. Nisan ayında tüketici enflasyonu %1,69 seviyesinde, %2,42’lik beklentimizin ve piyasa tahminlerinin altında gerçekleşti. Ancak, aylık oranın düşük kalması, enflasyon görünümündeki kalıcı iyileşmeden ziyade, sigara ve giyim fiyatlarındaki düzenleme ve mevsimsel hareketin sınırlı kalması ile ilgili görünürken; söz konusu fiyat ayarlamalarının Mayıs ayında gecikmeli etkilerinin gerçekleşebileceği hususuna dikkat çekmek isteriz. Nitekim, enflasyon dinamiğinde etkili unsurların başında gelen gıda enflasyonu %1,46 ile %1,30’luk beklentimize oldukça yakın gerçekleşirken; dağılımında, işlenmemiş tarafta artışların ılımlı da olsa devam ettiğini, işlenmiş tarafta ise hem aylık hem de yıllık artış oranının hızlanma kaydettiğini izliyoruz. Yıllık gıda enflasyonu da %33,23 ile, yıl sonu hedefi olan %16’nın oldukça üzerinde seyretmeye devam ediyor.

 

İç talepteki yavaşlığa karşın, dayanıklı tüketim ürünlerinde kur etkisi gözleniyor. İç talepteki yavaşlık, giyim, haberleşme, eğlence-kültür hizmetleri gibi sektörlerde fiyat artışlarının dizginlenmesine destek olurken; mobilya, ev aletleri, otomotiv başta olmak üzere dayanıklı tüketim malları ve konaklama sektöründe yukarı yönlü kur ayarlamalarının yapıldığı görülüyor. Bu noktada, önümüzdeki dönemde kur etkisinin ne kadar yaygın bir hal alacağı kritik olacaktır.  

 

Çekirdek enflasyon göstergelerinde düşüş eğilimi korunuyor. Kritik çekirdek enflasyon göstergelerinde yıllık artış oranı, geçen yılın Kasım ayından beri genel düşüş eğilimini sürdürüyor. ’C’ göstergesi yıllık bazda %16,30 seviyesinde (Ekim 2018 sonunda %24,34 idi). Önümüzdeki birkaç ay %15-16 bandında kalabilir; ancak Eylül-Ekim döneminde %10’lu seviyeler mümkün görünüyor.

 

Baz etkisi devreye girmeye başlıyor. Yıllık TÜFE enflasyonu Nisan sonunda %19,50 seviyesinde; önceki ay yükseldiği %19,71’den sınırlı bir geri çekilmeye işaret ediyor. Mayıs ayında, gecikmeli fiyat ayarlamalarının etkisi hissedilebileceğinden yıllık enflasyondaki gerileme yine sınırlı kalabilir. Ancak, Haziran ayından itibaren baz etkisi etkin bir şekilde gözlenebileceğinden, yıllık enflasyon oranının ilk etapta %15-17; Eylül-Ekim döneminde de %10’lu seviyelere inmesi mümkün. Ancak, baz etkisi Kasım-Aralık döneminde terse işleyeceğinden, yıl sonuna ait %14,5’lik tahminimizi koruyoruz. Yıllık enflasyon oranının hangi seviyelerde dezenflasyon sürecini sürdüreceği 2020 yılı başından itibaren belli olacaktır.

 

’Enflasyon hedef patikası odaklı para politikası’nın ilk hamlesi açısından Mayıs enflasyonu kritik olacaktır. lIımlı gelen Nisan enflasyonunu, yine ılımlı gelecek Mayıs enflasyonunun takip etmesi, enflasyon görünümünde iyileşme açısından destekleyici olacaktır. Bu çerçevede, TCMB’nin 12 Haziran ve 25 Temmuz PPK toplantılarında, politika faizinde indirimin gündeme gelebileceğini düşünüyoruz. Öte yandan, Mayıs verilerinde enflasyon risklerinin korunması durumunda, mevcut sıkı duruşta herhangi bir değişiklik beklemiyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.