Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
30.04.2019

Dış dengedeki hızlı iyileşme ilk yarıda korunuyor

 

İlk çeyrekte aylık açık 2 milyar dolar civarı ile sınırlı. Mart ayında dış ticaret açığı, 2,14 milyar dolar ile önceki aya ait 2,15 milyar dolara oldukça yakın, geçen yılın Mart ayına ait 5,88 milyar doların ise oldukça altında gerçekleşti. Böylece geçen yılın üçüncü çeyrek sonundan itibaren hızlanan yıllık açıktaki düşüş son verilerde de ivmesini devam ettirerek, Şubat sonundaki 44,9 milyar dolardan Mart sonunda 41,1 milyar dolara geriledi. Yılın ikinci yarısı başında da 33-34 milyar dolar seviyesine kadar daralmasını devam ettirmesini bekliyoruz. Ekonomide yeniden dengelenmenin devam etmesiyle, yılın ikinci yarısından itibaren hafif yükselişle yıl sonunda tekrar 50 milyar dolar civarına ulaşmasını bekliyoruz.

 

İthalattaki yıllık düşüş %17’lerde. Dış ticaret dengesindeki düzelmede, ihracat gücünü belli oranda korurken; ithalattaki yavaşlığın sert bir şekilde devam ediyor oluşu etkili unsur. İç talep ve kur gelişimi, ithalatı dizginlenmede etkili olurken; altın ithalatındaki yavaşlamanın da yardımcı unsur olduğunu izliyoruz. Her ne kadar aylık altın ithalatı Mart ayında 1,1 milyar dolara hızlanma göstermiş olsa da (Ocak-Şubat dönemibde aylık 550-675 milyar dolar bandındaydı); 3 aylık dönemde kaydedilen altın ithalatı 2,3 milyar dolar düzeyinde ve geçen yılın aynı döneminde yaşanan 4,8 milyar dolarlık çıkışın ciddi altında. Diğer taraftan, petrol fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak enerji ithalatındaki artış, dış ticaret dengesindeki olumlu gelişmeyi sınırlandırıyor. Nitekim, ilk çeyrekte toplam enerji ithalatı 11 milyar dolar ile, geçen yılın aynı dönemindeki 10,3 milyar doların üzerinde seyrediyor. Bu çerçevede, petrol fiyatlarının son dönemde 70-75 dolar/varil bandında sıkışık seyrinin korunması, enerji maliyetindeki artışın dizginlenmesi açısından da destekleyici olacaktır.

 

Yıllık ‘çekirdek denge’ pozitif bölgede. Altın ve enerji hariç dış dengedeki iyileşmenin devam ederek, Mart sonunda ‘artı’ bölgeye geçtiğini izliyoruz. Bir yıl önce 36,9 milyar dolarlık açık veren yıllık ‘çekirdek denge’ Mart sonunda 2,3 milyar dolarlık fazlaya dönüşüyor. Yılın ikinci çeyreğinde de olumlu gelişimin devam etmesini bekliyoruz.

 

İhracatın ithalatı karşılama oranında iyileşme devam ediyor. İhracatın ithalatı karşılama oranı Mart ayında %87,9 (Mart 2018’de %72,6 idi); 12 aylık verilerde ise aynı dönemler için %65,4’ten %80,4’e sert yükseliş söz konusu. Sadece üç aylık dönemler itibariyle bakıldığında, %66,5’ten %86,2’ye artış dikkat çekiyor.

 

AB’ye euro bazlı ihracatta iyileşme görünümü korunuyor. AB’ye euro bazlı ihracat 12 aylık kümülatif verilerde Mart sonunda yıllık %9,3’lük artışa işaret ediyor. Geçen yılın Mart ayında yıllık artış %5,1 ile sınırlıydı. Avrupa bölgesindeki yavaşlama, bu olumlu trendin devamı açısından risk oluşturmakla birlikte, Avrupa Merkez Bankası’nın destekleyici adımları önemli bir dengeleyici unsur olarak beliriyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.