Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon ve Para Politikası
30.04.2019

Enflasyon öngörülerinde değişiklik yok

 

Enflasyon öngörüleri aynı. TCMB’nin bugün yayımlanan Üç Aylık Enflasyon Raporunda, beklentimie uygun olarak, enflasyon öngörülerinin aynı bırakıldığını görüyoruz. 2019 ve 2020 enflasyon tahminleri sırasıyla %14,6 ve %8,2 seviyelerinde korunurken; tahmin aralıkları 2019 için %11,9-17,3’ten küçük bir değişiklikle %12,1-17,1’e getirilirken, 2020 için ise %5,1-11,3 seviyesinde bırakılıyor. Biz de, 2019 ve 2020 tahminlerimizi sırasıyla %14,5 ve %11,0 seviyelerinde tutuyoruz.

 

Enflasyon öngörülerine baz oluşturan varsayımlarda iki yönlü ayarlamalar. Enflasyon tahminlerine baz oluşturan varsayımlar arasında, petrol, gıda ve TL cinsi ithalat fiyatlarına yönelik öngörüler yukarı yönlü revize edilirken; çıktı açığı, vergi ve yönetilen yönlendirilen fiyatlar ile enflasyon ana eğiliminde aşağı yönlü ayarlamalar görüyoruz. Petrol fiyatları tahminleri, 2019 ve 2020 için 63 dolar/varil seviyesinden sırasıyla 67 dolar/varil ve 66 dolar/varile yükseltiliyor. Gıda enflasyonu da, 2019 için %13’ten %16’ya, 2020 için de %10’dan %11’e çıkarılıyor. Ancak, yılın ilk çeyreğinde %30-31 bandında ve son verilerde %31 düzeyinde bulunan gıda enflasyonu için belirlenen yıl sonu hedef seviyelerinin hala zorlu bir dezenflasyon sürecine işaret ettiğini de belirtmek isteriz. Özellikle, işlenmemişte yazın beklenen düzeltme sürecinin boyutu hedefe yakınlaşma açısından kritik olacaktır.

 

Kısa vadede sıkı duruşta değişiklik yok. Enflasyon tahminlerinde değişikliğe gidilmemesine karşın, risklerin devam ettiği hususunda temkinliliğin ve sıkı para politikası duruşunun korunduğunu görüyoruz. Son faiz toplantısında yapılan söylem değişikliğinin de, kısa vadeli yön değişikliği olmadığı; sadece yapısal dönüşüm olarak, enflasyon patikasına göre para politikasının şekilleneceğinin belirtilmek istendiği ekleniyor. Bu durumda, baz etkisinin devreye gieceği Mayıs-Ekim döneminde yıllık enflasyonda beklenen düşüşün boyutu ve niteliğinin parasal dönüşümdeki hareket alanını belirleyeceğini düşünüyoruz. Yukarı risklerin oluşması durumunda ise, ek sıkılaşma taahhüdünün korunduğunu izliyoruz.

 

Yeniden dengelenme süreci devam. Ekonomik görünümle yönelik olarak, toplam talep koşullarının dezenflasyon sürecini desteklemesi beklenirken; cari dengedeki iyileşmenin devam edeceği öngörülüyor. Dolayısıyla, ekonomideki yeniden dengelenme sürecinin korunduğu düşünülüyor.

 

Rezerv yeterliliğinde bir sıkıntı yok. Rezervlerdeki dalgalanmanın istisnai bir durum olmadığı; bankaların likidite gelişmeleri, pozisyonları ve faiz farklarına göre imkanların kullanılma durumunun bir sonucu olduğunun altı çiziliyor. Banka’nın değişik hesaplamalara göre takip ettiği göstergelere göre de, rezerv yeterliliği açısından bir sıkıntının olmadığı vurgulanıyor.

 

Enflasyon patikasına bağlı para politikası. Sonuç olarak, enflasyonun mevcut yüksek seviyeleri ve risk unsurları enflasyon görünümünde belirsizlikler yaratmaya devam etse de; baz etkisi ve gıda fiyatlarının katkısına bağlı olarak dezenflasyon sürecinin boyutu para politikasında da dönüşümün gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini belirleyecektir. Ana senaryomuz olan, dezenflasyon öngörümüz doğrultusunda yılın ikinci yarısında 250 baz puanlık faiz indirimi olabileceği yönündeki beklentimizi koruyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.