Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
25.04.2019

Politika faizinde ’enflasyonun hedeflenen patikası’ belirleyici olacak

 

Politika faizinde değişiklik yok. TCMB bugünkü PPK toplantısında, genel beklentilere uygun olarak, politika faiz göstergelerinde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Böylece, politika faizi olan bir haftalık repo ihale faiz oranı %24, faiz koridoru da %22,5-25,5 bandında korunmuş oldu.

 

Ekonomik görünümde ciddi değişiklik yok. Politika faiz göstergelerinde herhangi bir değişikliğe gidilmemesine ek olarak, temel ekonomik dengelere dair genel görünümün korunduğunu görüyoruz. İç talepteki yavaşlık devam ediyor; dış talep nispeten büyümeye katkı sağlıyor; cari dengedeki iyileşme eğilimi sürüyor; enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme olmakla birlikte riskler devam ediyor.

 

Ancak, enflasyon görünümünde risk unsurları biraz daha ön planda. Enflasyon görünümüne ilişkin olarak, iç talepteki yavaşlık enflasyon risklerini azaltmada destekleyici unsur olmaya devam ederken; ithal girdi maliyetleri, önceki toplantı notunun aksine, enflasyon risklerini artırıcı tarafa geçmiş görünüyor. Ayrıca, gıda fiyatları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir de risk unsurları arasında yer bulurken; enflasyonda risklere karşı dikkatli tutumun varlığını hissettiriyor.

 

Para politikasında, ’enflasyonun hedeflenen patikası’ belirleyici   unsur olacak. Para politikası duruşuyla ilgili olarak, risklerin artması durumunda ’ek sıkılaştırma’ya başvurulabileceği ifadesinin yerine, politikanın ’enflasyon hedeflenen patikası’yla uyumlu ayarlanacağı ifadesinin yer aldığını görüyoruz. TCMB’nin Ocak sonunda yaptığı en son projeksiyonlarında, 2019 enflasyon tahmininin %15,2’den %14,6’ya indirildiğini biliyoruz. Bu doğrultuda, enflasyonun hedeflenen patikaya gerilememesi ve bunun da finansal istikrarsızlığa neden olması halinde ilave sıkılaştırmadan bahsedebileceğiz; tersi durumda ise, yani enflasyon risklerinin azalması halinde, politika faizinde indirimlerin gündeme gelebileceğine dair ilk sinyallerin verildiğini düşünüyoruz.

 

Yıllık enflasyon Nisan ayında da yükseliş yönünde kalabilir, ancak sonrasında düşüş beklentimizi koruyoruz. Nisan ayına dair ilk beklentimiz, manşet enflasyonun yükselişte kalabilecek olmasına karşın, çekirdek enflasyonun düşüş eğilimini koruyabileceği şeklinde. Mayıs ayından itibaren de, manşet enflasyonda düşüşün başlayabileceği ve sonraki aylarda da düşüşünü sürdürebileceği yönündeki görüşümüzü ve yıl sonuna dair %14,5’lik tahminimizi koruyoruz. Bu doğrultuda da, politika faizinde toplam 250 baz puanlık indirim olabileceğini düşünmeye devam ediyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.