Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
16.04.2019

Yıllık bazda azalışa karşılık mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış  bazda büyüme yönünde kalmaya devam ediyor

 

Sanayi üretiminde düzeltilmemiş verilerde geçen yılın Ekim ayından, düzeltilmiş olarak ise Eylül ayından itibaren yıllık düşüş trendi korunuyor. Bu yılın ikinci ayında da, hem düzeltilmiş hem de düzeltilmemiş verilerde yıllık bazda %5,1’lik düşüş söz konusu. Böylece, yılın ilk iki ayında sanayi üretimi %6,2 daralmış oldu. Öte yandan, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış olarak geçen yılın Ağustos ayından beri hakim olan aylık daralma trendinin Ocak ayının ardından Şubat ayında da artış yönünde kalmaya devam etmesi, daralmanın boyutu açısından endişeleri rahatlatıyor.

 

Ancak, Mart ayında da yıllık azalışın azalan hızda da olsa devam etmesi durumunda, yılın ilk çeyreğinde de ‘eksi’ büyüme rakamı görülmesi muhtemel olacaktır. İkinci çeyrekte sıfıra yakın büyüme ortamı ve yılın ikinci yarısında da %2-3 civarında yıllık büyüme öngörülerimiz doğrultusunda, 2019 büyüme tahminimizi %0,5 olarak koruyoruz. 2020 yılına ait büyüme tahminimiz ise %3,5 seviyesinde bulunuyor.

 

Şubat üretim verilerinin detaylarında, ara ve sermaye mallarındaki zayıf eğilim devam ederken; dayanıklı tüketim mallarında geçen yılın son ayındaki keskin düşüşün ardından toparlanma eğilimi devam ediyor. Özellikle yatırım eğilimini yansıtan sermaye mallarında geçen yılın son iki ayında yavaşlamanın boyutunda gözlenen durulma da, ekonomide toparlanma eğiliminin başlamasıyla ilgili temkinli iyimser beklentilerimizi destekliyor. Ayrıca, Ocak ayında artış hızında yavaşlama gözlemlediğimiz yüksek teknoloji ürünlerinin üretiminde toparlanma ve yıllık artışında gözlemlenen hızlanma da olumlu bir gelişme olarak göze çarpıyor.

 

Sektörel bazda, inşaat, otomotiv ve makine-techizat gibi alanlardaki üretimde yavaşlama devam ederken, ekonominin diğer sektörlerini desteklemesi yönünden önemli olan kimya sektöründe yavaşlamanın kısmen hızlandığını izliyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.