Yüksek Volatilite Döneminin 4 Sektörü
28.09.2014

Başta  FED olmak üzere büyük merkez bankalarının ekonomi ve piyasalara desteği sürüyor.  Ancak Halk Yatırım  ‘düşük  volatilite’  döneminin geride kaldığını belirtiyor.Kurum,  yaptığı  analizde,  yeni dönemde havacılık,  inşaat,  çimento  ve cam sektörlerine dikkat çekiyor.  Bu dört  sektörden  ise TAV, THY, Pegasus,  Tekfen İnşaat,  Enka İnşaat,  Akçansa,  Çimsa, Anadolu Cam ve Trakya Cam hisselerini öneriyor.

 

2014  yılından itibaren ’ana  tema’ olan ancak merkez bankalarının söy lemleriyle ötelenen ‘volatilitede yük seliş’ döneminin başladığı yönünde yorum ve görüşler artıyor. Buna gö re yatırım stratejileri belirleniyor. Dü şük  volatilitenin geride kaldığı de ğerlendirmesiyle birlikte yeni  dönemde kendine ait dinamikleri ve ekonomi politikaları ışığında dört sektörü ön plana çıkaran Halk Yatırım, bunları havacılık, cam, inşaat ve çimento olarak sıralıyor. Kurum, bu sektörlerle ilgili şu değerlendirmelerde  bulunuyor:

 

HAVACILIK

Havacılık sektörünü ön plana çı- karan  çeşitli dinamikler var. Bunlar; çift haneli büyüme trendi,  petrol  fiyatlarının ılımlı  seyri,  güçlenen turizm sektörü, Türkiye’nin coğrafi konumu,  dünya havayolu gelir  pasta- sında artan pay, iç sektörü destekle yen  Üçüncü  Havalimanı gibi proje- ler, yeni  bölgelere yönelme eğilimi, kapasite problemlerinin çözümüne yönelik düzenlemeler olarak sayıla- bilir.

 

İNŞAAT-ÇİMENTO

İnşaat  ve çimento, büyümenin tekrar  yüzde 4’lere  yükselmesinde desteklenecek sektörler olacak. Bu sektörleri ön  plana çıkaran dina- miklere bakıldığında, ekonominin büyüme oranının üzerinde büyüme performansı var. İyileşen şirket marjları  dikkat çekiyor. Ekonominin ’lokomotifi’ olma vasfı nedeniyle büyümeyi destekleme projelerinde bu sektörler ilk sıralarda yer alıyor. Haziran 2015 genel seçimlerine bağlı olarak altyapı projelerine devam ediliyor. Güçlü  bütçe  performansı da kamu  harcamalarının büyümeye desteğinin artmasına olanak tanıyor. Küresel olarak düşük faiz ortamından çıkışın hızlı  olmayacağı süreçte, konut talebi devam ediyor. Elektrik ve yakıt  gibi  girdi  fiyatları ılımlı seyrini koruyor. Konut inşaatında  ilk sırada  yer  alan  Marmara Bölgesi’nde yüzde 99’a ulaşan kapasite  kullanım oranları, çimento fiyatlarının yükselişini destekliyor. Irak’ın  yeniden yapılandırılması ve Rusya’da krizin  etkisinin hafiflemesi de inşaat  sektörüne yarıyor. Ülkenin  genç nüfus ağırlıklı demografik yapısı ve kentleşmenin artması, Yap-İşlet-Devret, Sağlık  ve Milli Eğitim bakanlıklarınca gerçekleştirilen bazı projelere Hazine  garantisi getirilmesini öngören düzenlemeler de bu iki sektörü destekliyor.

 

 

 

 

 

 

 

CAM SEKTÖRÜ

Cam sektörü, finansal dalgalanmalar  karşısında güvenli olarak görülen diğer bir sektör.  Yılın ilk yarsında  ciro ve kârlılıkta görünür iyileşme  yaşayan sektör,  hemen hemen  tüm segmentlerde talep  artışıyla  karşı karşıya.

Sektörün yüzde 70 ile ağırlıklı kısmını oluşturan düzcamda inşaatın katkısı devam ediyor. Dünyada ki teknolojik gelişmelerin hem yeni kullanım alanları açması hem de katma değeri yüksek ürün ihtiyacını arttırmasıyla cam sektörü gelişiyor.

Gelişen pazarlara yakınlık nedeniyle bu pazarlara katma değeri yüksek ürünleri ihraç ediyor. Ayrıca bu bölgede yatırım  yaparak büyüme imkanı da var. Enerji ve yakıt  fiyatlarına karşı yüksek duyarlılığa sahip olan cam sektöründe, enerji  fiyatları üzerindeki arz ve talep  kaynaklı aşağı  yönlü  baskılar bulunuyor. Tüm bu faktörler cam sektörüne yönelik ilgiyi  canlı tutuyor. Burada Anadolu Cam ve Trakya  Cam öne çıkıyor.

 

4 sektörün öne çıkan 9 hissesi

 

 

Halk Yatırım, havacılık sektöründe TAV, THY ve Pegasus’u; inşaat sektöründe Tekfen ve Enka İnşaat’ı; çimentoda Akçansa ve Çimsa’yı; camda ise Trakya Cam ve Anadolu Cam’ı öneriyor.

THY: Uzun  vadeli planları ulaşılabilir olan THY’de Üçüncü Havalimanı’nın zamanında devreye girmesi uzun vadeli büyüme planları açısından önem taşıyor. Şirket, transit yolcularla doluluk oranlarını yukarı çekmeyi planlıyor. Güçlü gelir büyümesini devam ettiren THY’de 11 milyar 285 milyon TL hedef fiyat var.

TAV: Ocak-Temmuz döneminde yüzde 13 artan yolcu sayısı, şirketin daha önce açıkladığı yüzde 10-12 büyüme hedefinin üzerinde olsa da büyümenin alt sınıra yakın olabileceği işaretini veriyor. Şirket, ikinci çeyrekte satış gelirleri büyümesi açısından beklentilerin altında bir performans gösterse de, olumlu kur hareketleri nedeniyle beklentilerin üzerinde kâr açıklıyor. TAV, son olarak Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yüzde 40’ına 285 milyon Euro’ya ortak oldu.

PEGASUS: Doluluk oranlarını yüksek tutmayı ve misafir başına yan gelirleri artırmayı amaçlıyor. Şirket, havacılıkta Türkiye rakamlarını aşan büyüme oranlarına sahip. Coğrafi avantajını da kullanarak yurtdışı hatlardaki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor. 2008-2013 döneminde ortalama yüzde 31 yolcu büyümesi sağlayan Pegasus’un Ocak- Temmuz döneminde yüzde 33 yolcu büyümesi gösterdiği ve önümüzdeki yıl sektörün pozitif dinamikleriyle büyümeye devam edeceği öngörülüyor.

AKÇANSA: Marmara Bölgesi’ndeki Üçüncü Havalimanı, Üçüncü Köprü, Avrasya Tüneli, Kentsel Dönüşüm ve Kanal Istanbul gibi büyük altyapı projelerine yakınlığıyla Akçansa en iyi konuma sahip çimento sirketlerinden biri. TCMA verilerine göre 2013 yılında Marmara Bölgesi’ndeki kapasite kullanım oranları yüzde 99,3 seviyesine ulaştı. Bölgede ciddi bir kapasite artışı beklenmediği için, önümüzdeki dönemlerde fiyatların yükselmesi söz konusu olacaktır.

ÇİMSA: Çimsa’yı faaliyet gösterdiği İç Anadolu Bölgesi’nde altyapı projelerine yakınlık, sahip olduğu terminaller ve ihracat bakımından rakiplerine karşı avantajlı konumda olması öne çıkarıyor.

TEKFEN: Aldığı yeni proejeler ile inşaat iş kolunu daha sağlıklı bir yapıya kavuşturdu. Türkiye’deki projeler toplam büyüklüğün yüzde 16’sını oluştururken, en büyük paya yüzde 61 ile Azerbaycan sahip. Yaşanan ülke içi sorunlar ve olumsuz gelişmeler nedeniyle projeleri durdurulan Libya’nın payı ise yüzde 4. Son zamanlarda alınan projelerin hem gelire hem de marjlara katkısı 2015’te daha belirgin olacak. Tekfen Holding, TANAP Projesi'nde, bin 810 kilometrelik kara kesimi boru hattı için ihaleye çağrılan 15 firma arasında yer alıyor.

ENKA İNŞAAT: Rusya’daki gayrimenkul projelerinin kârlılığı destekleyeceğini düşünüyoruz. Kosova otoyol projesi taahhüt tarafının güçlenmesini destekleyecektir. Enka, proje büyüklüğü tahmini 2,5 milyar dolar olabilecek Leviathan doğalgaz projesi için teklif veren firmalar arasında yer alıyor. Rusya-Ukrayna arasındaki jeopolitik gelişmeler hisse üzerinde baskı unsuru oluştursa da, bu etkinin sınırlı kalması gerektiğini düşünüyoruz. Irak’ta tansiyonun artması ise şirket için risk.

TRAKYA CAM: En beğendimiz hisse olarak karşımıza çıkıyor. Önümüzdeki dönemde yeni satın almalar ve kurulacak yeni üretim hatlarının Trakya Cam için orta vadede olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Trakya Cam’ın büyüme hikâyesini beğeniyor ve ‘al’ tavsiyesi veriyoruz. Otomotiv ve inşaat sektörlerine yassı cam üretimi yapan şirket için yüzde 20 getiri potansiyeline işaret ediyoruz.

ANADOLU  CAM: Her ne kadar yurtiçi tarafta rekabetçi bir ortamda faaliyetlerini sürdürse de, cazip değerleme sebebiyle Anadolu Cam’ı beğeniyoruz. Cam ambalaj üretimi yapan şirket yüzde 19'luk bir getiri potansiyeli sunuyor.

 

 

 

 

28 Eylül 2014  Ekonomist 77

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.