Ekonomik Değelendirme - Enflasyon
04.03.2019

Yıllık enflasyondaki düşüşe, çekirdek göstergeler de eşlik ediyor

 

Şubat ayında tüketici enflasyonu %0,16 seviyesinde gerçekleşirken (tahminimiz %0,05; piyasa beklentisi %0,4 seviyesindeydi), yıllık enflasyon da tekrar düşüş trendine dönüş sinyali vermiş oldu. Yılın ilk ayında %20,30’dan %20,35’e hafif yükselen yıllık TÜFE enflasyonu, Şubat ayında %19,67’ye geriledi. Her ne kadar yıllık enflasyondaki düşüşün yılın ilk yarısında yavaş gerçekleşmesini bekliyor olsak da, dezenflasyon sürecinin, küresel koşullar destekleyici kaldığı sürece, ikinci yarıda hız kazanmasını bekliyoruz. Bu doğrultuda, yıl sonu enflasyon tahminimizi %17,5’ten %14,5’e çekiyoruz. 2020 sonu tahminimizi ise, dezenflasyon sürecine dair daha güçlü sinyaller alana kadar, %11 seviyesinde tutmayı tercih ediyoruz.

 

Yıllık enflasyonda düşüş eğilimine geri dönülmesine ek olarak, enflasyon göstergelerindeki anomalilerin düzelme trendini de devam ettirdiğini izliyoruz. ÜFE-TÜFE ve mal-hizmet enflasyon farkları daralmaya devam ediyor. Şubat sonunda sırasıyla 9,9 ve 6,4 puanda (Eylül 2018’de sırasıyla 21,6 ve 15,1 puana kadar çıkmıştı). Kur ve petrol fiyatlarında oynaklığın ılımlı kalması durumunda iyileşmenin devam etmesini bekleriz

 

Ayrıca, yıllık enflasyondaki düşüş eğilimine çekirdek enflasyon göstergelerinin de eşlik ediyor olmasını, kalıcı dezenflasyon süreci açısından destekleyici buluyoruz. Tüm enflasyon göstergelerinde aşağı yönlü hareketler gözlenirken; öne çıkan göstergelerin %18 civarında seyrettiğini izliyoruz. Yılı %15’ler seviyesinde tamamlayabileceğini tahmin ediyoruz.

 

Şubat enflasyonunun detaylarında, işlenmemiş gıda enflasyonunda yavaşlama olmasına karşın hala artış yönünde kaldığını ve tanzim satış merkezlerinin etkisinin sınırlı olduğunu izliyoruz. Diğer taraftan, gıda enflasyonunun daha istikrarlı görünümünü oluşturan işlenmiş gıda enflasyonunda, hem aylık hem de yıllık bazda yavaşlamanın olmasını destekleyici buluyoruz. Ancak, toplam gıda yıllık enflasyonunun Şubat ayı itibariyle bulunduğu %30,34’lük yüksek seviye, TCMB’nin yıl sonuna ait %13’lük tahmininin ulaşılabilirliğini zorlamaya devam ediyor.

 

Şubat enflasyonunda diğer destekleyici unsurlar olarak, giyim fiyatlarında mevsimsel boyutun üzerinde gerçekleşen düşüşler; iç talepteki yavaşlığın, kurda istikrarlı seyri de göz önüne aldığımızda, özellikle dayanıklı tüketim mallarının fiyat gelişiminde yarattığı aşağı yönlü baskı; su fiyatlarında indirim; konut sektöründeki yavaşlığın kira enflasyonunda sınırlandırıcı etkisi; tur fiyatlarında gerileme gibi bileşenler öne çıkıyor.

 

Diğer taraftan, benzin ve ilaç fiyatlarındaki artışlar, aylık enflasyon oranında yukarı yönlü baskı yaratan gelişmeler oluyor.

 

Sonuç olarak, destekleyici küresel ortama karşın, dezenflasyon ve özellikle gıda enflasyonunda kalıcı rahatlama görülene kadar, para politikasının sıkı duruşunda gevşeme beklemiyoruz. Bu haftaki TCMB toplantısında da faiz göstergelerinin aynı bırakılacağını düşünüyoruz. Ancak, yıllık enflasyonun düşüş hızında özellikle yılın ikinci yarısında beklediğimiz hızlanma öncesinde, küresel koşulların da destekleyici kalması durumunda, ilk yarı sonuna doğru faiz indirimlerinin gündeme gelebileceğine dair görüşümüzü koruyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.