Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
28.02.2019

Yıllık açık düşüşünü sürdürüyor

 

2019 yılının ilk ayında dış ticaret açığı 2,50 milyar dolar (beklentimiz: 2,55 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşti. Böylece yıllık dış ticaret açığı, büyümedeki yavaşlama eşliğinde ithalatta devam eden yıllık azalışa ek olarak altın dengesinde iyileşmenin de sürmesiyle, Aralık ayı sonundaki 55,1 milyar dolar seviyesinden 48,5 milyar dolar seviyesine geriledi. Yıllık dış ticaret açığının, büyüme hızında yavaşlama, altın ithalatında normalleşme, enerji fiyatlarının son zamanlardaki yukarı yönlü seyrine karşılık, geçen seneye kıyasla ılımlı kalmaya devam etmesi ve kurdaki değer kaybının gecikmeli etkileri ile, baz etkisine de bağlı olarak, düşüş trendini yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerinde de sürdürerek 35-40 milyar dolar bandına kadar inebileceğini tahmin etmekle birlikte, büyümede yeniden dengelenmenin belirginleşmesiyle, yıllık dış ticaret açığının 2019 sonunda tekrar 50-55 milyar dolar bandına yükselebileceğini öngörüyoruz.

 

Altın ticareti, dış ticaret dengesindeki iyileşmeye destek olmaya devam ediyor. Ocak ayında 2 milyar doların üzerine yükselen ve Şubat-Mayıs döneminde 1,0-1,5 milyar dolar bandında gerçekleşen altın ithalatı, Haziran ayından itibaren 0,5-0,7 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor (Eyl: 0,5 milyar dolar, Ekm: 0,4 milyar dolar, Kas: 0,5 milyar dolar, Ara: 0,5 milyar dolar; Oca: 0,6 milyar dolar).

 

Petrol fiyatları, dış dengedeki iyileşmenin boyutu açısından önemli olacak. 2018 yılında aylık ortalaması 3,6 milyar dolar olan enerji ithalatı, Aralık ayının ardından Ocak ayında da yüksek seviyelerde kalmaya devam etti ve Ekim-Kasım döneminde petrol fiyatlarındaki yükselişin gecikmeli etkisiyle de 3,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüş sonrasında yükseliş eğilimi görmemize karşılık, geçen seneye kıyasla ılımlı seyrine ek olarak Kasım-Aralık döneminde yaşanan sert düşüşün gecikmeli etkisiyle de dış dengedeki iyileşmeye katkı sağlamasını sürdüreceğini düşünüyoruz. Ancak artan jeopolitik riskler nedeniyle de petrol fiyatlarında son dönemde gördüğümüz yükseliş eğiliminin devam edip etmeyeceği de, dış dengedeki iyileşmenin boyutu açısından önemli olacağını belirtmek isteriz.

 

Altın ve enerji hariç dış açıktaki iyileşme hızla devam ediyor. Mayıs ayından beri 12 aylık ’çekirdek’ açıkta düşüş eğilimi korunuyor. Nisan sonunda 37,4 milyar dolara çıkan 12 aylık açık, 1,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen aylık altın ve enerji hariç ticaret fazlası ile, Ocak sonunda 3,0 milyar dolar düzeyinde. 2019 yılının ilk yarısında da düşüş eğilimini korumasını bekliyoruz.

 

Ocak dış ticaret verilerinin detaylarında, ihracatın ithalatı karşılama oranı aylık 0,5 puan yükseliş ile %84,0 seviyesinde (Aralık: %83,6, Kasım: %95,9, Ekim: %97,0); 12 aylık verilerde ise iyileşme görünümü devam ediyor (Ocak: %77,7, Aralık: %75,3, Kasım: %73,2, Ekim: %71,2). Altın ve enerji hariç ihracat/ithalat oranına baktığımızda da, 2017 yılında %81,1 olan oranın 2018 yılında %95,4’e çıkmasının ardından 2019 yılının ilk ayında %111,1’e ulaştığını izliyoruz.

 

AB’ye euro bazlı ihracat cephesinde de, 12 aylık kümülatif verilerde güçlü görünümün devam ettiğini görüyoruz. Geçen yılın Ağustos ayında, Mart 2014’ten beri en zayıf tabloya işaret etmesinin ardından, Ocak ayında da güçlenmesini sürdürerek yaklaşık son iki buçuk yılın en güçlü yıllık artışını gerçekleştirdi. Yıllık artış oranı Ağustos ayında indiği %4,9’dan Ocak sonunda %8,8’e yükseldi. Ancak, Euro bölgesinde son dönemde gözlenen yavaşlama sinyalleri, bu olumlu gelişimin devamı açısından belirsizlik yaratıyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

 

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.