Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
14.02.2019

Yıllık açıktaki düşüş hızlandı

 

Cari denge Aralık ayında dört ay aranın ardından ‘açık’ vermesine karşılık yıllık açıktaki düşüşün hızlandığını görüyoruz. Aralık ayında beklentilerimizle yakın seviyede olarak 1,44 milyar dolarlık açık sonrasında (geçen yılın aynı ayında 7,75 milyar dolarlık açık kaydedilmişti), yıllık cari açık Kasım sonundaki 33,9 milyar dolardan Aralık sonunda 27,6 milyar dolara geriledi. Ocak ayına ilişkin ilk tahminlerimiz, cari dengenin aylık 0,6 milyar dolar seviyesinde sınırlı açık vereceği dolayısıyla yıllık açıktaki gerilemenin devam ederek 27,6 milyar dolar seviyesinden 21,2 milyar dolar civarına inebileceği yönünde. Hem kur hem de talep gelişmelerine ek olarak, ihracatı destekleyici yeni program anlayışı, ılımlı enerji fiyatları ve baz etkisi doğrultusunda, yıllık cari açıktaki düşüşün özellikle bu yılın ilk yarısında hızla devam edeceğini ve 4-5 milyar dolar bandına inebileceğini; yılın ikinci yarısında ise yeniden dengelenme sürecinin belirginleşmesi ile yılı 19 milyar dolar civarında tamamlayabileceğini tahmin ediyoruz  Bu durumda da, 2017 sonunda %5,6 düzeyinde olan ancak 2018 yılını %3,5 civarında tamamlayacağını düşündüğümüz cari açık oranı 2019 sonunda %2,5’ler seviyesine kadar inebilir.

 

Aralık ayı cari dengedeki iyileşmeyi destekleyen gelişmelerde, bavul ticareti, navlun ve turizm gelirlerindeki yavaşlama ile doğrudan yatırımlarla ilgili kar transferlerinin artmasına karşılık dış açıktaki sert düşüş ve portföy yatırımlarına ait  giderlerde azalışta olması gibi unsurlar etkili. Diğer taraftan, yükselen faizler nedeniyle yüksek kalmaya devam dış borç faiz ödemeleri, cari açıktaki düşüşü sınırlandıran unsur olarak göze çarpıyor.

 

’Çekirdek’ dengenin ise, Aralık ayında da fazla vermeyi sürdürdüğünü ve yıllık fazlasını Kasım ayının ardından Aralık ayında da artırdığını görüyoruz. Yıllık ’çekirdek’ fazla Aralık ayında 19,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti (Kasım ayında 14,7 milyar dolar ’çekirdek’ fazla şeklinde idi).

 

Finansman tarafında ise, yabancı yatırımcıların DİBS’de ‘satım’tarafına geçmesi ve reel sektörün yatırımlara yönelik uzun vadeli borçlanmasında yeniden ‘eksi’ye geçiş gibi  zayıflıklara karşılık; doğrudan yatırımların devam eden katkısı, yatırımcıların hisse senedi tarafında ‘alım’ pozisyonunda kalmaya devam etmesi ve bankaların yurt dışı muhabirlerindeki döviz mevduatlarındaki azalışın sürmesi gibi iyimser gelişmeler dikkat çekiyor.

 

Net hata ve noksan’ kaleminin katkısının ise, Kasım ayının ardından Aralık ayında da girişe işaret ettiğini görüyoruz. Kasım ayındaki 0,2 milyar dolarlık girişin ardından Aralık ayında da 2,8 milyar dolarlık giriş söz konusu. Böylece, 12 aylık dönemde bu kalemden elde edilen toplam katkı 21,2 milyar dolara ulaşıyor. 

 

Cari denge ve finansman dengesinde iyileşmenin sonucu olarak da, resmi rezervlerde, Ağustos-Eylül dönemindeki toplam 11,55 milyar dolarlık düşüşün ardından üç ay art arda artış görüyoruz. Kasım ayındaki 3,9 milyar dolarlık artış sonrasında Aralık ayında da 0,9 milyar dolarlık artış söz konusu. TCMB haftalık rezerv verileri, Ocak döneminde de şimdiye kadar devam eden artış trendinin korunduğuna ve 4 milyar dolar civarında artış olabileceğine işaret ediyor.

 

Kurun mevcut seviyeleri ve beklentilerimiz doğrultusunda ekonomide yavaşlama sinyalleri, cari dengedeki iyileşmenin devam edeceğine işaret etmesine karşılık son dönemde toparlanma eğilimi gösteren ve Aralık ayındaki dip seviyesinden yükselişe geçen petrol fiyatlarının seyri, cari açıktaki hızlı düşüşün devamı açısından önemli olacak. Finansman tarafında da, Fed’in sıkılaştırıcı politikalarında yavaşlamaya ek olarak, ticaret savaşlarına ilişkin olumlu beklentiler, gelişen ülke piyasalarına sermaye girişini destekleyebilecek olması dolayısıyla olumlu olarak yorumlanabilir. Ancak şimdiye dek küresel sermayenin gelişen piyasalara akışında yavaşlamaya neden olan ticaret savaşlarının kesin olarak ne şekilde ilerleyeceği halen önemini koruduğunu da belirtmek gerekir.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.