Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
04.02.2019

Yıllık enflasyon düşüşüne ara verdi

 

Hatırlanacağı üzere, Aralık ayına ait enflasyon değerlendirme notumuzun başlığını ‘Yıllık enflasyonda hızlı düşüş ara verebilir’ öngörüsüyle vermiştik. Nitekim, yeni yılın ilk ayında, Ocak tüketici enflasyonu %1,06 seviyesinde gerçekleşirken (tahminimiz %1,25 idi), yıllık enflasyon da %20,30’dan %20,35’e sınırlı da olsa yükseliş gösterdi. Şubat ayına ait ilt tahminimiz de, gıda fiyatlarında ciddi aşağı yönlü bir düzeltme gerçekleşmediği sürece, yıllık enflasyondaki yükselişin devam edebileceği ve yılın ilk yarısında %20-22 aralığında dalgalanabileceği yönünde. Enflasyonda kalıcı düşüşün Ağustos ayından itibaren gerçekleşebileceği ve yılı %17,5 seviyesinde kapatabileceği yönündeki öngörümüzü koruyoruz. 2020 sonu tahminimiz ise %11.

 

Yıllık enflasyondaki düşüşün ara vermiş olmasına karşın, enflasyon göstergelerindeki anomalilerin düzelme trendini devam ettirdiğini izliyoruz. ÜFE-TÜFE ve mal-hizmet enflasyon farkları daralmaya devam ediyor. Ocak sonunda sırasıyla 12,6 ve 7,0 puanda (Eylül 2018’de sırasıyla 21,6 ve 15,1 puana kadar çıkmıştı). Kur ve petrol fiyatlarında oynaklığın ılımlı kalması durumunda iyileşmenin devam etmesini bekleriz.

 

Ocak enflasyonunun detaylarında, gıda enflasyonunda taze sebze-meyve fiyatlarındaki %29,71’lik sıçrama ciddi baskı unsuru olurken, işlenmemiş gıda enflasyonunun da aylık bazda %12,33’e çıkmasına neden oluyor (beklentimiz de %12 idi). Diğer taraftan, işlenmiş gıda enflasyonu %0,88 ile kısmen daha ılımlı (tahminimiz %0,70 idi). Ekmek ve tahıl fiyatlarında %1,22’lik artış gözlenirken, diğer işlenmiş gıda enflasyonu aylık bazda %0,70 ile daha makul. İşlenmiş gıda enflasyonunda yıllık oran da son üç aydır düşüşte. Toplam gıda yıllık enflasyonu ise yılın ilk ayı sonunda %31,98’e ulaşırken, TCMB’nin yıl sonuna ait %13’lük tahmininin ulaşılabilirliğini de ciddi zorluyor.

 

Giyim fiyatlarında son iki aydır düşüşün mevsimsel boyutun üzerinde olduğunu görüyoruz. İç talep koşullarındaki yavaşlamanın etkili olmasına karşın, Şubat ayında mevsimsel boyutun altında düşüş kalabileceği olasılığını da göz ardı etmiyoruz.

 

Elektrik-doğalgaz fiyatlarındaki %10’luk indirim, Ocak enflasyonundaki artışı dizginleyen diğer önemli bir unsur.

 

Diğer taraftan, petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketler, ulaştırma enflasyonunun geçmiş aylardaki katkısının kısa vadede gözlenmeyebileceğine işaret ediyor. Kurun seyri, petrol fiyatlarındaki küresel hareketlerin içeriye yansıması açısından kritik olacak.

 

Konut sektöründeki yavaşlıkla baskı altında kalan kira enflasyonunda Ocak’ta hem aylık hem de yıllık bazda yükselişler gözlemliyoruz. Dezenflasyon süreci açısından yakından takip etmeyi gerektiriyor.

 

Çekirdek enflasyon göstergelerinde yıllık oranlardaki düşüşün devam etmesini enflasyonla mücadele açısından destekleyici bulmakla birlikte, Şubat ayından itibaren bu alanda da düşüş hareketi yavaşlayabilir hatta ara verebilir.

 

Destekleyici küresel ortama karşın, enflasyon göstergelerinden kalıcı düşüş sinyali alana kadar, para politikasının sıkı duruşunda gevşeme beklemiyoruz. Özellikle gıda fiyatları ve baz etkisi, yıllık enflasyonda kalıcı düşüşün başlaması için kısa vadede önemli engeller olarak duruyor. Faiz indiriminin Mayıs ayında başlayabileceği ve bu yıl içinde toplam 250 baz puanlık indirim görebileceğimiz yönündeki tahminimizi koruyoruz.

 

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.