Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
31.01.2019

Yıllık açıkta düşüş devam ediyor

 

Aralık ayında dış ticaret açığı beklentilerle uyumlu olarak 2,67 milyar dolar (beklentimiz: 2,70 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşti. Böylece yıllık dış ticaret açığı, büyümedeki yavaşlama eşliğinde ithalatta devam eden yıllık azalış ve altın dengesinde iyileşmenin sürmesiyle, Kasım ayı sonundaki 61,6 milyar dolar seviyesinden 55,0 milyar dolar seviyesine geriledi. Aralık ayı cari işlemler dengesine ilişkin ilk tahminimiz ise, cari dengenin Aralık ayında 1,5 milyar dolarlık açık verebileceği ve yıllık cari açığın da Kasım ayındaki 33,9 milyar dolar seviyesinden 27,7 milyar dolar seviyesine inebileceği yönünde. Yıllık dış ticaret açığının, büyüme hızında yavaşlama, altın ithalatında normalleşme, enerji fiyatlarının ılımlı seyri ve kurdaki değer kaybının gecikmeli etkileri ile, baz etkisine de bağlı olarak, düşüş trendini gelecek yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerinde de sürdürerek 40-45 milyar dolar bandına kadar inebileceğini tahmin etmekle birlikte, büyümede yeniden dengelenmenin belirginleşmesiyle, yıllık dış ticaret açığının 2019 sonunda tekrar 50-55 milyar dolar bandına yükselebileceğini öngörüyoruz.

 

Altın ticaretinin dış ticaret dengesindeki iyileşmeye desteği devam ediyor. Ocak ayında 2 milyar doların üzerine yükselen ve Şubat-Mayıs döneminde 1,0-1,5 milyar dolar bandında gerçekleşen altın ithalatı, Haziran ayından itibaren 0,5-0,7 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor (Ağs: 0,3 milyar dolar, Eyl: 0,5 milyar dolar, Ekm: 0,4 milyar dolar, Kas: 0,5 milyar dolar, Ara: 0,5 milyar dolar).

 

Ilımlı petrol fiyatlarının devamı, dış dengedeki iyileşmeye katkı sağlayacak. Bu yılın 11 aylık döneminde aylık ortalama 3,6 milyar dolar olan enerji ithalatı, Aralık ayında sezonsal etkiler nedeniyle de 3,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüş sonrasında ılımlı seyrin korunması halinde, Kasım-Aralık döneminde yaşanan sert düşüşün gecikmeli etkisiyle dış dengedeki iyileşmeye katkı sağlamasını sürdüreceğini düşünüyoruz.

 

Altın ve enerji hariç dış açıktaki iyileşme cesaret verici. Mayıs ayından beri 12 aylık ’çekirdek’ açıkta düşüş eğilimi korunuyor. Nisan sonunda 37,4 milyar dolara çıkan 12 aylık açık (Haziran 2017’de 26,5 milyar dolara kadar gerilemişti), 1,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen aylık altın ve enerji hariç ticaret fazlası ile, Aralık sonunda 7,7 milyar dolar düzeyinde. 2019 yılının ilk yarısında da düşüş eğilimini korumasını bekliyoruz.

 

Aralık dış ticaret verilerinin detaylarında, ihracatın ithalatı karşılama oranı aylık 12,1 puan gerileme ile %83,8 seviyesinde (Kasım: %95,9, Ekim: %97,0, Eylül: %88,2); 12 aylık verilerde ise iyileşme görünümü devam ediyor (Aralık: %75,3, Kasım: %73,2, Ekim: %71,2, Eylül: %69,0). Altın ve enerji hariç ihracat/ithalat oranına baktığımızda da, 2016 yılında %79,4 olan oranın 2017’de %81,1’e çıktığını, 2018 yılı tamamında ise de yükselişini güçlendirerek %95,4’e ulaştığını izliyoruz.

 

AB’ye euro bazlı ihracat cephesinde de, 12 aylık kümülatif verilerde güçlü görünümün devam ettiğini görüyoruz. Geçen yılın Ağustos ayında, Mart 2014’ten beri en zayıf tabloya işaret etmesinin ardından, Aralık ayında da güçlenmesini sürdürerek yaklaşık son iki buçuk yılın en güçlü yıllık artışını gerçekleştirdi. Yıllık artış oranı Ağustos ayında indiği %4,9’dan Aralık sonunda %8,6’ya yükseldi. Ancak, Euro bölgesinde son dönemde gözlenen yavaşlama sinyalleri, bu olumlu gelişimin devamı açısından belirsizlik yaratıyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.