Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon ve Para Politikası
30.01.2019

Enflasyon görünümünde iyileşme beklentisi

 

TCMB’nin bugün yayımlanan Üç Aylık Enflasyon Raporunda, hem 2019 hem de 2020 enflasyon hedeflerinde aşağı yönlü revizyona gidildiğini görüyoruz. 2019 tahmini %15,2’den %14,6’ya çekilirken; 2020 enflasyonu da %9,3’ten %8,2’ye indiriliyor. Tahmin aralığı olarak ise, 2019 için %11,9-17,3; 2020 için ise %5,1-11,3 bantları öngörülüyor. Özellikle gıda enflasyonuna yönelik temkinli tutumumuz nedeniyle, sırasıyla %17,5 ve %11,0 seviyelerinde bulunan tahminlerimiz ise, Banka’nın tahmin bantlarının üst kısmında bulunuyor.

 

Enflasyon tahminlerindeki aşağı revizyonda etkili unsurlar olarak, petrol ve ithalat fiyatları ile çıktı açığındaki aşağı yönlü güncellemelerin etkili olduğunu görüyoruz. Petrol fiyatları tahminleri, 2019 ve 2020 için, sırasıyla 80 dolar/varil ve 76,2 dolar/varilden, 63,1 dolar/varil ve 63,8 dolar/varile indiriliyor. Kur ve küresel gelişmeler doğrultusunda, ithalat fiyatları bu yıl için azalış yönüne revize ediliyor. İç talepteki daralma ile de, çıktı açığı daha da belirginleştiriliyor.

 

Enflasyon tahminlerinde önemli bileşenlerden olan söz konusu varsayımların ulaşılabilirliği makul görünmesine karşın, gıda enflasyonu tahminlerinin 2019 ve 2020 için sırasıyla %13 ve %10 seviyelerinde aynı bırakılması öngörüsüne ihtiyatlı yaklaşmayı ve bu doğrultuda da bu alanda belirgin bir iyileşme gerçekleşene kadar enflasyon tahminlerimizi korumayı tercih ediyoruz. Nitekim, geçen yılın sonunda %25,57 seviyesinde bulunan gıda yıllık enflasyonunun, düşük bazın da etkisiyle bu ay sonunda %30’lu seviyelere ulaşabileceğini; yıl sonuna ait %13’lük öngörünün ulaşılabilirliğinin daha fazla sorgulanmasına neden olabileceğini düşünüyoruz. Bu durumda da, üretim planlaması, tedarik zinciri, Hal yasası gibi yapısal önlemlerin sonuçlarının oldukça kritik bir konumda olduğunu görüyoruz.

 

Diğer taraftan, enflasyonun kalıcı olarak düşmeye başlamasına kadar sıkı duruşundan taviz vermeme kararlılığında olan TCMB, dezenflasyon süreci açısından önemli bir destek unsuru olarak beliriyor. Para politikasında söz konusu kararlılığın korunması, destekleyici talep ve küresel koşullar da göz önüne alındığında, enflasyonu düşürme sürecinde önemli rol oynayacaktır. Nitekim, iç talep koşullarındaki yavaşlamanın belirginleştiği ortamda, net dış talep koşullarının güçlü desteğiyle, ekonomide geçen yılın ikinci çeyreğinde başlayan ve üçüncü  çeyrekte de devam eden yeniden dengelenme süreci son çeyrekte belirginleşmiş görünüyor. Söz konusu makro ekonomik ortama aynı zamanda hızlı iyileşen cari denge de eşlik ediyor. 

 

Ancak, gerek gıda fiyatlarının baskısı gerekse de baz etkisi nedeniyle, yıllık enflasyonun yılın ilk yarısında %20-22 bandında kalabileceğini; bu doğrultuda da para politikasındaki sıkı duruşun aynen korunacağını tahmin ediyoruz. Söz konusu destekleyici küresel ve iç talep koşullarının devamı halinde ise, enflasyonda kalıcı düşüş sinyallerinin alınabileceği ikinci çeyrek sonuna doğru faiz indirimi seçeneğinin gündeme gelebileceğine dair görüşümüzü koruyoruz.  Tüm yıl için faiz indirimi beklentimiz ise 250 baz puan seviyesinde bulunuyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.