Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
16.01.2019

Politika faizi ve sıkı duruşta değişiklik yok

 

TCMB bugünkü PPK toplantısında, beklentimize uygun olarak, politika faiz göstergelerinde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Böylece, politika faizi olan bir haftalık repo ihale faiz oranı %24, faiz koridoru da %22,5-25,5 bandında korunmuş oldu.

 

TCMB’nin bugünkü toplantısında politika faiz göstergelerinde herhangi bir değişikliğe gitmezken, önümüzdeki dönemde gevşemeye dair herhangi bir sinyal vermekten de kaçındığını görüyoruz. Önceki faiz notuna göre tek farklılık ise, cari dengedeki iyileşmenin devam edeceğine yönelik söylemin eklenmiş olması. Bunu, faiz kararının kura etkisi yönünden gelecek dönem açısından rahatlık yansıtabilecek tek işaret olarak görmek mümkün; ancak faiz duruşunda değişiklik işareti açısından yeterli olmadığını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Özellikle, ithal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde gözlenen bir miktar iyileşmeye karşın, enflasyon görünümünde risklerin devam ettiğine yönelik vurgu korunuyor. Bunda da, enflasyonun önemli bileşenlerinden gıda enflasyonun özellikle işlenmemiş tarafta bu ay için hızlanma sinyali vermesi ve toplam gıda enflasyonunun yıl sonu hedefine ulaşması için oldukça zorlu bir süreci gerektirmesinin etkili olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca, yıllık enflasyondaki düşüşün, baz etkisi dolayısıyla, yılın ilk yarısında hız kesecek ve yıllık oranın yüksek bandında dalgalanacak olması da, para politikasında gevşeme alanı yaratmadan önce ‘bekle-gör’ politikasını destekliyor..

 

Öte yandan, içeride enflasyonda kalıcı düşüşe yönelik işaretlerin  alınması durumunda, özellikle küresel ekonomideki yavaşlama doğrultusunda Fed’den beklenen yavaşlama adımlarını da dikkate alırsak, politika faizinde indirimin gündeme gelebileceğini düşünmeye devam ediyoruz. Ayrıca, reel kurun - her ne kadar geçen yılın Ekim-Aralık döneminde toparlanma süreci göstermiş olsa da - mevcut seviyelerinin hala aşırı değersiz bölgede olması ve bu ay için de tekrar değer kaybı yönünü göstermesinin gelecek dönem kur volatilitesini azaltıyor olmasını da rahatlatıcı bir unsur olarak görüyoruz. Sanayi üretiminde son zayıf veriler de, talep kaynaklı enflasyon baskılarının sınırlı kalabileceğine işaret ediyor. Söz konusu destekleyici koşulların oluşması durumunda da, mevcut durumda %24 seviyesinde bulunan politika faiz oranının yıl sonunda %21,5 seviyesine çekilebileceğine yönelik tahminimizi koruyoruz

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.