Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
14.01.2019

Son çeyrek daralması beklentilerin üzerinde

 

Sanayi üretiminde geçen yılın Kasım ayında hem düzeltilmemiş hem de takvim etkilerinden düzeltilmiş verilerde yıllık bazda %6,5 seviyesinde beklenenin oldukça üzerinde bir daralma görüyoruz. Böylece, düzeltilmiş verilerde Eylül ayı, düzeltilmememiş rakamlarda ise Ekim ayından beri yıllık bazda küçülme süreci içinde bulunuyoruz. Üretim endeksinin mevcut seviyesi doğrultusunda da, Aralık ayında da yıllık bazda daralmanın devam etmesi yüksek olasılık. Bu durumda, geçen yılın son çeyreğinde ekonominin yıllık bazda daralma oranının %3’ler seviyesine çıkabileceğini tahmin ediyoruz. Bu doğrultuda da, 2018 yılına ait büyüme tahminimizi %3,0’dan %2,4’e çekiyoruz. Diğer taraftan, gerek geçen yılın getireceği düşük baz etkisi, gerekse de ekonomi yönetiminin mali disiplin politikası çerçevesinde kalmakla birlikte gündeme getirdiği büyümeyi destekleyici uygulamalar ve Fed’in daha ılımlı bir patikaya getirdiği ssıkılaşma politikası çerçevesinde, 2019 yılına dair büyüme tahminimizi %2,0 seviyesinde tutmayı tercih ediyoruz.

 

Nitekim, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksinde Ağustos ayından itibaren gördüğümüz %1,5-2,5 aralığındaki aylık düşüşlerin Kasım ayında %0,3’e yavaşlamasını da, büyümede yavaşlamanın gelecek dönem görünümü açısından kısmen dengeleyici olarak görüyoruz.

 

Kasım üretim verilerinin detaylarında,  üretimdeki yavaşlama ara ve sermaye mallarında belirginken; dayanıklı tüketim mallarında güçlü bir artış gözlemliyoruz. Bunda, gerek reel sektörü destekleyici önlemler gerekse de finansal istikrarın tekrar kurulmasıyla ekonomide güven ortamının oluşmaya başlamasının etkili olduğunu düşünüyoruz. Diğer taraftan, yüksek teknoloji ürünlerinin yıllık bazda artış hızında yavaşlama gözlemliyoruz.

 

Sektörel bazda ise, üretimdeki yavaşlama inşaat, metal, otomotiv ve makine-techizat gibi alanlarda devam ederken; ekonominin diğer sektörlerini desteklemesi yönünden önemli olan kimya sektöründe yavaşlamanın hız kaybetmesini kısmen rahatlatıcı buluyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.