Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
11.01.2019

Yıllık açıktaki düşüş hızla devam ediyor

 

Cari denge Kasım ayında ‘fazla’ vermeye devam ederek, yıllık açıktaki düşüşü hızlandırdı. Kasım ayında beklentilerimizle yakın seviyede olarak 0,99 milyar dolarlık fazla sonrasında (geçen yılın aynı ayında 4,48 milyar dolarlık açık kaydedilmişti), yıllık cari açık Ekim sonundaki 39,4 milyar dolardan Kasım sonunda 33,9 milyar dolara geriledi. Aralık ayına ilişkin ilk tahminlerimiz, cari dengenin aylık 1,4 milyar dolar seviyesinde sınırlı açık vereceği dolayısıyla yıllık açıktaki gerilemenin devam ederek 33,9 milyar dolar seviyesinden 27,5 milyar dolar civarına inebileceği yönünde. Hem kur hem de talep gelişmelerine ek olarak, ihracatı destekleyici yeni program anlayışı, ılımlı enerji fiyatları ve baz etkisi doğrultusunda, yıllık cari açıktaki düşüşün özellikle bu yılın ilk yarısında hızla devam edeceğini ve yılı 19 milyar dolar civarında tamamlayabileceğini tahmin ediyoruz  Bu durumda da, 2017 sonunda %5,6 düzeyinde olan ancak 2018 yılını %3,5 civarında tamamlayacağını düşündüğümüz cari açık oranı 2019 sonunda %2,5’ler seviyesine kadar inebilir.

 

Kasım ayı cari fazlasını destekleyen gelişmelerde, dış açıktaki sert düşüşe ek olarak, bavul ticareti ve navlun gelirlerinde iyileşme, güçlü turizm gelirleri ve doğrudan yatırımlarla ilgili kar transferlerinin azalışta olması gibi unsurlar etkili. Diğer taraftan, yükselen faizler nedeniyle artmaya devam eden ve 1 milyar dolar seviyesine ulaşan dış borç faiz ödemeleri ile portföy yatırımlarına ait giderler, cari açıktaki düşüşü sınırlandıran unsurlar olarak kalıyor.

 

’Çekirdek’ dengenin ise, Kasım ayında da fazla vermeyi sürdürdüğünü ve yıllık fazlasını Ekim ayının ardından Kasım ayında da artırdığını görüyoruz. Yıllık ’çekirdek’ fazla Kasım ayında 14,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti (Ekim ayında 9,3 milyar dolar ’çekirdek’ fazla şeklinde idi).

 

Finansman tarafında ise, Kasım ayında gerçekleşen 1,5 milyar euro tutarında tahvil ihracı ile hisse ve DİBS alımlarında gözlenen artışla desteklenen güçlü artış, doğrudan yatırımların devam eden katkısı, bankaların yurt dışı muhabirlerindeki döviz mevduatlarındaki azalışın sürmesi ve reel sektörün yatırımlara yönelik uzun vadeli borçlanmasında yeniden ‘artı’ya geçiş gibi iyimser gelişmeler dikkat çekiyor.

 

‘Net hata ve noksan’ kaleminin katkısının ise, Ekim ayının ardından Kasım ayında da girişe işaret ettiğini görüyoruz. Ekim ayındaki 0,5 milyar dolarlık girişin ardından Kasım ayında da 1,0 milyar dolarlık giriş söz konusu. Böylece, 10 aylık dönemde bu kalemden elde edilen toplam katkı 19,5 milyar dolara ulaşıyor.

 

Cari fazla ve finansman dengesinde iyileşmenin sonucu olarak da, resmi rezervlerde, Ağustos-Eylül dönemindeki toplam 11,55 milyar dolarlık düşüşün ardından iki ay art arda artış görüyoruz. Ekim ayındaki 1,7 milyar dolarlık artış sonrasında Kasım ayında da 4,4 milyar dolarlık artış söz konusu. TCMB haftalık rezerv verileri, Aralık-Ocak döneminde de şimdiye kadar ılımlı da olsa artış trendinin korunduğuna işaret ediyor.

 

Kurun mevcut seviyeleri, son dönemde toparlanma eğilimi görsek de halen düşük seviyelerde bulunan petrol fiyatları ve beklentilerimiz doğrultusunda ekonomide yavaşlama sinyalleri, cari dengedeki iyileşmenin devam edeceğini gösteriyor. Finansman tarafında da, Fed’in sıkılaştırıcı politikalarında yavaşlama, gelişen ülke piyasalarına sermaye girişini destekleyebilecek olması dolayısıyla olumlu olarak yorumlanabilecek olmasına karşılık; küresel sermayenin gelişen piyasalara akışında yavaşlamaya neden olan ticaret savaşlarının ne şekilde ilerleyeceği temkinlilik noktası olarak beliriyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.