Hazine Yorumu
10.01.2019

Mali disiplinden uzaklaşılabileceği ve ABD ile ilişkilerin Suriye sebebiyle bozulabileceğine yönelik endişelerin devam etmesiyle USD/TL paritesi dün 5,54 seviyesine kadar yükselse de öğleden sonra yönünü aşağı çevirerek günü 5,44 seviyesinden tamamladı. Bu sonuçla gelişmekte olan ülke para birimlerinin neredeyse tamamının ABD Doları karşısında değer kazandığı günde Türk Lirası negatif ayrışarak hafif de olsa günü değer kaybıyla tamamlamış oldu. Tahvil piyasasında ise işlem hacmi önceki güne göre yükselerek 1,6 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, işlemler orta ve uzun vadeli kıymetlerde yoğunlaştı. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 12 baz puan düşüşle %19,55, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 5 baz puan düşüşle %16,75 seviyesinden günü tamamladı. Dün ayrıca Hazine 10 yıl vadeli Dolar cinsi tahvil ihracı için üç bankayı yetkilendirdiğini açıkladı.  TL likidite tarafında ise TCMB 1 milyar TL’lik repo dönüşüne karşın 3 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açtı. Bu işlemler sonunda toplam fonlama tutarı 102 milyar TL seviyesine yükselirken, ortalama fonlama maliyeti %24,00 seviyesinde oluştu. Bugün yurt içinde haftalık menkul kıymet istatistikleri yurt dışı tarafta ise Avrupa Merkez Bankası Para Politikası toplantı tutanakları yayınlanacak. Ayrıca ABD’de açıklanacak olan ticaret dengesi ve işsizlik haklarından yararlanma başvuru verileri izlenecek. Tahvil piyasasında yeni günde faizlerin mevcut seviyelerini koruması   beklenebilir. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.