Hazine Yorumu
08.01.2019

Haftanın ilk işlem gününde Dolar, küresel piyasalarda değer kaybederken, gelişmekte olan ülke para birimleri dolara karşı değer kazansa da Türk Lirası %1,11’lik değer kaybı ile negatif ayrıştı. Gün içinde 5,32-5,39 bandında işlem gören USD/TL kuru 5,38 seviyesi ile günü tamamladı. Tahvil piyasasında ise işlem hacmi önceki güne göre yükselerek 920 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken, faizler tüm vadelerde geriledi. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 10 baz puan düşerek %19,61, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 15 baz puan düşerek %16,54 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 1 milyar TL’lik repo dönüşüne karşın 3 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açtı. Bu işlemler sonunda toplam fonlama tutarı 98 milyar TL’ye yükselirken, ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde oluştu. Bugün yurt içinde veri açıklaması bulunmazken yurt dışında ABD’de açıklanacak olan ticaret dengesi verileri izlenecek. Tahvil piyasasında yeni günde faizlerde yatay seyir beklenebilir. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.