Hazine Yorumu
07.01.2019

Gelişmekte olan ülke para birimleri hafta boyunca olduğu gibi Cuma günü de ABD dolarına karşı karışık seyir izlerken, Türk Lirası bu sefer günü değer kazanan para birimlerinden biri olarak kapattı. TL 5,45 seviyesinden başladığı günde 5,3950 seviyesine kadar gerilese de günü %0,57’lik değer artışıyla 5,42 seviyesinden kapattı. Tahvil piyasasında ise işlem hacmi önceki günlere göre düşerek 785 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken, verim eğrisinde önemli bir değişiklik olmadı. İşlemler kısa ve orta vadeli kıymetlerde yoğunlaşırken 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 7 baz puan düşerek %19,71, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 3 baz puan düşerek %16,69 seviyesinden günü ve haftayı tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 94 milyar TL’lik repo dönüşüne karşın 85 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açtı. Bu işlemler sonunda toplam fonlama tutarı 96 milyar TL seviyesine gerilerken, ortalama fonlama maliyeti %24,00 seviyesinde oluştu. Bugün yurt içinde fiyatlamaları etkileyecek önemli bir veri açıklaması bulunmazken yurt dışında ABD’de Kasım ayı dayanıklı tüketim malı siparişleri ile dış ticaret verisi takip edilecek. Haftanın ilk işlem gününde tahvil piyasasında yatay pozitif seyir beklenebilir. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.