Hazine Yorumu
04.01.2019

Dün genel olarak küresel piyasalarda güçlenen riskten kaçınma algısı yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri gelişmiş ülke tahvil ve para birimlerine geçişini hızlandırdı. Bu kapsamda gelişmekte olan ülke para birimlerinin karışık seyir izlediği günde tıpkı geçen ay olduğu gibi beklenenden iyi gelen enflasyon verisi sonrası Merkez Bankası’ndan gelebilecek erken bir faiz indirimi endişesi Türk Lirası’nın en fazla değer kaybeden para birimi olmasına sebep oldu. Volatilitenin arttığı günde TL %2’ye varan değer kaybı ile 5,50 seviyesinden günü kapattı. Tahvil piyasasında ise işlem hacmi önceki günlere göre oldukça artarak 1,5 milyar TL seviyesine ulaşırken işlemler kısa ve orta vadeli kıymetlerde yoğunlaştı. Bu çerçevede, 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 9 baz puan düşerek %19,78, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 3 baz puan yükselerek %16,72 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 1 milyar TL’lik repo dönüşüne karşın 1 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı 105 milyar TL, ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Bugün yurt içinde yurt dışı yerleşik yatırımcıların menkul kıymet istatistikleri ile yurt dışında ABD’de Aralık ayı istihdam verileri takip edilecek. Tahvil piyasasında yatay seyir beklenebilir.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.