Hazine Yorumu
03.01.2019

Global piyasalarda küresel büyümeye ilişkin endişelerin yanında bugün açıklanacak enflasyon datası öncesi risk almak istemeyen yatırımcıların pozisyon kapamalarının da etkisiyle Türk Lirası 5,40 seviyesine kadar yükselerek bu seviyeden kapanış yaptı. Günün sonunda döviz piyasalarında gelişmekte olan ülke para birimleri genel olarak ABD Dolarına karşı değer yitirirken Türk Lirası günlük %2,5’luk değer kaybıyla en çok değer yitiren para birimi oldu. Tahvil piyasasında ise işlem hacmi önceki güne göre hafif yükselerek 870 milyon TL olurken, kısa ve uzun vadeli kıymetlerde faiz oranları sınırlı seviyede yükseldi. Bu çerçevede, 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 14 baz puan yükselerek %19,87, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 27 baz puan yükselerek %16,69 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 1 milyar TL’lik repo dönüşüne karşın 1 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı 105 milyar TL, ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Bugün yurt içinde Aralık ayı enflasyon rakamları ile yabancı yatırımcı bilgilerini içeren haftalık menkul kıymet istatistikleri, yurt dışında ise ABD’de Aralık ayı özel sektör istihdam ve ISM verileri takip edilecek. Tahvil piyasasında özellikle enflasyon datası sonrası hareketli bir seans beklenebilir. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.