Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.01.2019
 Yıllık enflasyonda hızlı düşüş ara verebilir
 
Aylık fiyat gelişiminin son iki aydır düşüş yönünde geliştiğini görüyoruz. Kasım ayındaki %1,44’lük düşüşün ardından Aralık ayında da TÜFE’de %0,40’lük azalış gerçekleşti (tahminimiz %0,05’lik küçük artış şeklindeydi). Böylece, yıllık enflasyonda son iki ayda toplam düşüş 4,9 puana ulaşırken; yıllık enflasyon oranı %20,30’a geriledi. Ocak ayına ait ilk tahminimiz, yıllık enflasyonun %20’nin altına inebileceği yönünde. Özelikle, elektrik-doğalgaz fiyatlarında %10’luk indirim (Ocak TÜFE’sinde 0,4 puanlık düşürücü etki hesaplıyoruz), kira enflasyonunun ılımlı seyri, ÖTV indirimlerinin devam ediyor olması dolayısıyla eski haline geldiğinde tek seferlik görülecek artış etkisinin Nisan ayına kalmış olması, ılımlı enerji ve işlenmiş gıda enflasyonu gibi unsurlar Ocak enflasyonu için destekleyici faktörler. Ancak sonraki döneme ait baz etkisi nedeniyle, yıllık enflasyon %19-21 bandında dalgalanabilir. Enflasyonda kalıcı düşüş trendinin ise, ancak Ağustos ayından itibaren başlayabileceğini; yılın son iki ayında ise baz kaynaklı yükselişin yaşanabileceğini tahmin ediyoruz. Yıl sonuna ait %17,5’lik tahminimizi, özellikle küresel görünüme yönelik belirsizlikler nedeniyle korumakla birlikte, aşağı yönlü risklerin olduğunu belirtmek istiyoruz.
 
Yıllık enflasyondaki düşüşe ek olarak, enflasyon göstergelerindeki anomalilerin de son üç aydır düzelme yönünde olduğunu izliyoruz. ÜFE-TÜFE ve mal-hizmet enflasyon farkları daralmaya devam ediyor. 2018 sonunda sırasıyla 13,3 ve 8,2 puanda (Eylül sonunda sırasıyla 21,6 ve 15,1 puan idi). Kur ve petrol fiyatlarında volatilite artışının tekrar görülmesi durumunda bu trend ivme kaybedebilir; aksi durumda iyileşmenin devam etmesini bekleriz.
 
Aralık enflasyonunun detaylarında, gıda enflasyonunda taze sebze-meyve fiyatları %4,45’lik artışla baskı unsuru kalırken; diğer işlenmemiş ve işlenmiş gıda fiyatlarında ılımlı bir seyir söz konusu. Böylece, hem işlenmiş hem de işlenmemiş grupta yıllık enflasyon oranı son iki aydır düşüş yönünde kalıyor (sırasıyla %23,22 ve %27,09). Toplam gıda yıllık enflasyon oranı da 2018 yılını %25,57 ile tamamlıyor. TCMB’nin 2019 sonu tahmini ise %13. Yıllık enflasyonun düşüş hareketinde, gıda enflasyonunun hedefe ne kadar yaklaştığı önemli bir unsur olacak..
 
Giyim fiyatlarındaki mevsimsel düşüşün belirgin gerçekleşmesi ve konut sektöründeki yavaşlığın kira enflasyonunu sınırlayıcı etkisine ek olarak, petrol fiyatlarındaki sert düşüşün Aralık enflasyonunu aşağı çekmede etkisi önemli. Bu noktada, petrol fiyatlarının küresel piyasalardaki seyri ve kurun hareketi, ulaştırma enflasyonunun katkısının ne yönde şekilleneceğpi açısından diğer bir kritik unsur olacak.
 
Hem talep koşulları hem de kur gelişimi ve vergilerin etkisiyle, dayanıklı tüketim sektöründe fiyat düşüşünün hız kaybetse de devam etmesi Aralık enflasyonunu sınırlandırıcı diğer bir unsur..
 
Çekirdek enflasyon göstergelerinde de yıllık oranlarda düşüşlerin devam ediyor olması, enflasyondaki kalıcı düşüş açısından cesaret verici. Kritik ’C’ göstergesi 2018 sonunda %19,53’e iniyor (Ekim sonunda %24,34 idi)..
 
Enflasyon göstergelerinden özellikle son iki aydır alınan ılımlı sinyallere karşın, para politikasının sıkı duruşunda hemen bir gevşeme beklemiyoruz. Özellikle, küresel ekonomi ve jeopolitik risk unsurlarına ilişkin mevcut durumda artan belirsizlik ortamının kur üzerinde yaratabileceği baskılara karşı, enflasyon görünümünde ihtiyatlı tutumun korunacağını düşünüyoruz. Ayrıca, yıllık enflasyondaki düşüşün baz etkisi kaynaklı hız kesebileceği görünümü de para politikasında ‘bekle-gör’ yaklaşımını destekleyebilir. Öte yandan, küresel ve iç enflasyon dinamiklerinde belirsizliklerin azalması durumunda, 2019 yılında politika faizinde indirim alanının mevcut olduğu yönündeki görüşümüzü koruyoruz.
 
 
 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.