Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
31.12.2018

Yıllık açık son 17 ayın en düşük seviyesinde

 

Kasım ayında dış ticaret açığı beklentilerle uyumlu olarak, 0,65 milyar dolar (beklentimiz: 0,60 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşti. Böylece yıllık dış ticaret açığı, büyümedeki yavaşlama eşliğinde ithalatta devam eden yıllık azalış ve altın dengesinde iyileşmenin sürmesiyle, Ekim ayı sonundaki 67,2 milyar dolar seviyesinden 61,6 milyar dolar seviyesine geriledi. Kasım ayı cari işlemler dengesine ilişkin ilk tahminimiz ise, cari dengenin Kasım ayında 1,1 milyar dolarlık fazla verebileceği ve yıllık açığın da Ekim ayındaki 39,4 milyar dolar seviyesinden 34 milyar dolar seviyesi altına inebileceği yönünde. Yıllık dış ticaret açığının ise, büyüme hızında yavaşlama, altın ithalatında normalleşme, enerji fiyatlarının ılımlı seyri ve kurdaki değer kaybının gecikmeli etkileri ile, baz etkisine de bağlı olarak, düşüş trendini sürdürerek yılı 56,5 milyar dolar seviyesinde bitireceğini tahmin ediyoruz. Gelecek yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerinde ise yıllık açığın 45-50 milyar dolar bandına kadar inebileceğini tahmin etmekle birlikte, büyümede yeniden dengelenmenin belirginleşmesiyle, yıllık dış ticaret açığı 2019 sonunda tekrar 55-60 milyar dolar bandına yükselebileceğini öngörüyoruz.

 

Altın ticareti, dış ticaret açığındaki iyileşmeye destek olmaya devam ediyor. Ocak ayında 2 milyar doların üzerine yükselen ve Şubat-Mayıs döneminde 1,0-1,5 milyar dolar bandında gerçekleşen altın ithalatı, Haziran ayından itibaren 0,5-0,7 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor (Tem: 0,7 milyar dolar, Ağs: 0,3 milyar dolar, Eyl: 0,5 milyar dolar, Ekm: 0,4 milyar dolar, Kas: 0,5 milyar dolar).

 

Ilımlı petrol fiyatlarının devamı, dış dengedeki iyileşmeye katkı sağlayacak. Bu yılın 10 aylık döneminde aylık ortalama 3,6 milyar dolar, son 4 aylık döneminde ise aylık ortalama 3,8 milyar dolar olan enerji ithalatı, kış sezonu olması ile birlikte geçen yıllarda aylık bazda artışlar göstermesinin aksine Kasım ayında sert düşüş gösteren petrol fiyatlarının etkisiyle aylık %9 azaldı ve 3,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Petrol fiyatlarında son dönemde yaşanan sert düşüş sonrasında ılımlı seyrin korunması halinde enerji ithalatı dış dengedeki iyileşmeye katkı sağlayacaktır.

 

Altın ve enerji hariç dış açıktaki azalma da güçlenerek devam ediyor. Mayıs ayından beri 12 aylık ’çekirdek’ açıkta düşüş eğilimi korunuyor. Nisan sonunda 37,4 milyar dolara çıkan 12 aylık açık (Haziran 2017’de 26,5 milyar dolara kadar gerilemişti), 2,9 milyar dolar seviyesine ulaşan aylık altın ve enerji hariç ticaret fazlası ile, Kasım sonunda 12,9 milyar dolar düzeyinde. Yıl sonuna kadar da düşüş eğilimini korumasını bekliyoruz.

 

Kasım dış ticaret verilerinin detaylarında, ihracatın ithalatı karşılama oranı %96,0 seviyesinde (Ekim: %96,0, Eylül: %88,3, Ağustos: %83,4); 12 aylık verilerde de iyileşme görünümü hakim (Kasım: %73,2, Ekim: %71,2, Eylül: %69,0, Ağustos: %66,9). Altın ve enerji hariç ihracat/ithalat oranına baktığımızda da, 2016 yılında %79,4 olan oranın 2017’de %81,1’e çıktığını, bu yılın 11 aylık döneminde de yükselişini güçlendirerek %94,3’e ulaştığını izliyoruz.

 

AB’ye euro bazlı ihracat cephesinde de, 12 aylık kümülatif verilerde, iyileşme görünümü hakim olduğunu görüyoruz. Ağustos ayındaki Mart 2014’ten bu yana en zayıf tabloya işaret etmesinin ardından, Kasım ayında güçlenmesini sürdürerek yaklaşık son iki yılın en güçlü yıllık artışını gerçekleştirdi. Yıllık artış oranı Ağustos ayında indiği %4,9’dan Kasım sonunda %8,5’e yükseldi. Ancak, Euro bölgesinde son dönemde gözlenen yavaşlama sinyalleri, bu olumlu gelişimin devamı açısından belirsizlik yaratıyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.