Hazine Yorumu
25.12.2018

Haftanın ilk işlem gününde USD/TL paritesi dar bantta işlem görürken günü 5,29 seviyesi ile tamamladı. Yurt dışı piyasaların noel tatili sebebiyle kapalı olduğu günde yurt içi piyasalarda sakin seyir izlenirken, Türk Lirası gelişmekte olan ülke kurları içinde dolara karşı günlük bazda %0,30 değer artışı ile günü tamamladı. Tahvil piyasasında ise işlem hacimleri toplam 694 milyon TL olurken faizlerde kayda değer bir değişim izlenmedi. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 6 baz puan yükselişle  %20,93, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 8 baz puan düşüşle %16,66 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 3 milyar TL’lik repo dönüşüne karşın 3 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken gün sonunda gecelik vadede kotasyon yoluyla %25,50 faiz oranından 2 milyar TL fonladı. Böylece toplam fonlama tutarı 106 milyar TL’ye, ortalama fonlama maliyeti ise %24,03 seviyesine yükseldi. Yurt içinde bugün veri açıklamasının olmayacağı günde yurt dışı piyasalar noel tatili sebebiyle kapalı olacak. Tahvil piyasasında işlem hacimlerinin bugün de sınırlı olması ve faizlerin yatay seyretmesi beklenebilir.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.