Hazine Yorumu
24.12.2018
Haftanın son işlem gününde 5,25 civarında güne başlayan USD/TL paritesi küresel risk iştahı ve jeopolitik gelişmelerle günün ikinci yarısı yönünü yukarı çevirdi ve 5,32 ile haftayı tamamladı. Türk Lirası gelişmekte olan ülke kurları içinde dolara karşı günlük bazda negatif ayrışarak %1,22 kayıpla haftayı tamamladı. Tahvil piyasasında ise işlem hacimleri toplam 600 milyon TL ile önceki güne göre düşerken faizler sınırlı olarak yükseldi. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 24 baz puan yükselişle  %20,87, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 8 baz puan yükselerek %16,74 seviyesinden haftayı tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 88 milyar TL’lik repo dönüşüne karşın 86 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken toplam fonlama tutarı 104 milyar TL’ye geriledi. Ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde oluştu. Yurt içinde bugün veri açıklamasının olmayacağı günde yurt dışı piyasalar da noel tatili sebebiyle kapalı olacak. Tahvil piyasasında işlem hacimlerinin sınırlı olması ve faizlerin yatay seyretmesi muhtemel görünmekte. 
 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.