Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
17.12.2018

Üretimdeki daralma yavaşlama sinyalleri veriyor

 

Sanayi üretiminde Ekim ayında hem düzeltilmemiş hem de takvim etkilerinden düzeltilmiş verilerde yıllık bazda daralma görüyoruz. Düzeltilmemiş verilerde %4,1; düzeltilmiş olarak da %5,7’ler yıllık düşüşler söz konusu. Eylül ayında da, düzeltilmiş verilerde revize edilmiş haliyle %2,4’lük gerileme yaşanmıştı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış olarak da, son üç aydır aylık düşüş yaşanıyor.

 

Bu çerçevede, yaz döneminde yaşanan finansal türbulansın ekonomik aktivitede yavaşlatıcı etkisinin belirginleştiğini söyleyebiliriz. Ancak, finansal istikrarın tekrar oluşturulması doğrultusunda gözlenen iyileşmeye bağlı olarak, Kasım ayına ait ilk tahminlerimiz, üretimdeki yıllık düşüşün yavaşlayacağı yönünde. Hizmetler ve tarım sektörüne dair öngörülerimizi de göz önüne aldığımızda, ekonominin genel daralma oranının yılın son çeyreğinde yıllık bazda %1’ler civarında kalabileceğine dair beklentimizi koruyor; 2018 büyüme tahminimizi %3,2’den %3,0’a sınırlı oranda indiriyoruz. 2019 yılına ait %2,0’lık büyüme tahminimizi ise koruyoruz.

 

Ekim üretim verilerinin detaylarında ise,  üretimdeki yavaşlama ara mallarında belirgin; yatırım eğilimini yansıtan sermaye mallarında yıllık düşüşe karşın mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış halde aylık artış dikkat çekiyor. Ayrıca, yüksek teknoloji ürünlerinin güçlü kalması kısmen rahatlatıcı bir görünüm sunuyor.

 

Sektörel bazda ise, üretimdeki yavaşlama inşaat, metal, otomotiv gibi alanlarda devam ederken; ekonominin diğer sektörlerini desteklemesi yönünden önemli olan kimya sektöründe yavaşlamanın belirginleşmesi orta vadeli görünüm açısından temkinlilik gerektiriyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.