EKONOMİK DEĞERLENDİRME
03.08.2015

Enflasyonda düşüşte sona gelinmiş olabilir

Temmuz TÜFE enflasyonu %0,09’luk artışla, ortalama piyasa beklentisi olan %0,05’in hafif üzerinde, bizim tahminimiz olan %0,22’ye göre ise daha ılımlı gerçekleşti. Baz avantajı da düşünüldüğünde, yıllık enflasyon beklediğimiz gibi düşüş hareketini sürdürerek %6,81’e geriledi (Mayıs’ta %8,09). Ancak, gerek baz etkisi desteğinin azalması gerekse de gıda fiyatlarının katkısının devamına yönelik belirsizlikler nedeniyle, yıllık enflasyondaki düşüş hareketinin yavaşlayabileceğini hatta yıl sonuna doğru %7- 7,5 bandına doğru bir yükseliş yaşanabileceğini düşünüyoruz. FED’in normalleşme sürecinin gelişen ülke para birimleri üzerinde yarattığı baskı da enflasyon görünümünde temkinli olmamıza neden olan diğer bir baskı unsuru. Yıl sonu tahminimizi %7,5 seviyesinde tutmaya devam ediyoruz.

Benzer eğilimi çekirdek enflasyon tarafında da bekliyoruz. Temmuz enflasyonu verileri altında, tüm çekirdek enflasyon göstergelerinde düşüş kaydedilmesine karşın, yıllık enflasyonun önümüzdeki dönemde yukarı yönlü hareket etmesi beklenebilir. ‘I’ göstergesinde Temmuz sonunda %7,31’e gerileyen yıllık enflasyonu (geçen yılın Temmuz sonunda %9,75 idi), yıl sonunda %7,8 seviyesinde öngörüyoruz.

 

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.