Hazine Yorumu
14.12.2018
 
Dün TCMB’nin Para Politikası Kurulu toplantısı takip edildi. Toplantı sonrası açıklanan karar metninde politika faizinin %24,00 oranda sabit bırakıldığı duyurulurken, enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunacağı görüşü korundu. Açıklama sonrası USD/TL paritesi 5,30 seviyesine kadar gerilese de bu seviyede tutunamayarak günü 5,35 ile tamamladı. Tahvil piyasasında ise işlem hacimleri 747 milyon TL ile önceki güne göre düşerken, faizler tüm vadelerde sınırlı yükseldi. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 20 baz puan yükselerek %21,56, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 1 baz puan yükselişle %18 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 16 milyar TL’lik repo dönüşüne karşın piyasaya kamu maaş girişleri sebebiyle 1 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açtı ve toplam fonlama tutarı 111 milyar TL’ye geriledi. Ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde oluştu. Bugün yurt dışında Euro Bölgesi hizmet satın alma müdürleri endeksi ile ABD’de perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri izlenecekken, ayrıca kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye için kredi notu değerlendirmesi takip edilecek. Tahvil piyasasında yeni günde mevcut seviyelerin korunması beklenebilir. 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.