Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
13.12.2018

Sıkı duruş korunurken, enflasyonda ılımlı gelişmelerin devamı takip edilecek

 

TCMB bugünkü PPK toplantısında, beklentimize uygun olarak, politika faiz göstergelerinde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Hatırlanacağı üzere 13 Eylül toplantısında politika faizinde 625 baz puanlık artışla sıkılaşmada güçlü bir adım atılmış; finansal istikrarın tekrar belirmesinin de desteğiyle, Ekim toplantısında politika faizi korunmuştu. Politika faizi olan bir haftalık repo ihale faiz oranı %24, faiz koridoru da %22,5-25,5 bandında bulunuyor. Böylece, sadeleşmenin de gerçekleştirildiği bu yılın tamamında politika faiz oranında 1600 baz puanlık ciddi artışla güçlü bir sıkılaşma sürecinin yürütüldüğünü söyleyebiliriz.

 

Kurda Ağustos ayının ilk yarısında çarpıcı bir hale gelen değer kaybının ardından yaşanan toparlanma süreci (reel kurda Ekim-Kasım döneminde toplam değer kazancı %21’e ulaştı) ve iç talepte yaşanan yavaşlamaya (3.çeyrekte iç talebin büyümeye katkısı ’eksi’ 5,2 puan) ek olarak, beklentilerin altında çıkarak yıllık enflasyonda yükseliş trendinin kısa vadede kırılmasını sağlayan ılımlı Kasım enflasyon verilerine karşın; TCMB’nin sıkı duruşunu korumasında, fiyatlama davranışında yukarı yönlü risklerin kalıcı olarak kırılması, dolayısıyla enflasyon görünümünün iyileşme yönünde gelişmesini gözlemleme ihtiyacı bulunduğunu söyleyebiliriz.

 

Nitekim, her ne kadar yıllık enflasyonun Kasım ayında bir önceki aya göre 3,6 puanlık düşüşle %21,62’ye gerileyip Aralık ayında da %21,5 civarında kalma sinyali verse de, bazın da etkisiyle, 2019 yılının ilk yarısında düşüş eğilimini devam ettirmesi zorlu bir süreç gerektiriyor. Bu zorlu dönemde enflasyonun iyileşme yönünde hareket ettiği gözlenene kadar da para politikasındaki temkinli duruşun devam edeceğini düşünüyoruz.

 

Diğer taraftan, içeride geçmiş finansal sıkılaşmanın iç talep ve fiyat istikrarı üzerinde gecikmeli etkilerine ek olarak, küresel sıkılaşmada artan resesyon endişelerinin de etkisiyle yavaşlama beklentilerinin güçlenmesinin, enflasyon görünümünden kalıcı iyileşme sinyalleri alınması durumunda, parasal sıkılaşma duruşunu ılımlı oranda yumuşatacak faiz indirimi adımlarını destekleyeceğini düşünmeye devam ediyoruz. Gelecek hafta yapılacak Fed toplantısında açıklanacak 2019 faiz projeksiyonlarında daha ılımlı bir görünüme geçiş bu beklentimizi destekleyici olacaktır. Mevcut durumda %24 seviyesinde bulunan politika faiz oranımızın 2019 sonunda %21,5 seviyesine çekilebileceğine yönelik tahminimizi koruyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.