Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
11.12.2018

Cari dengede iyileşme hızla devam ediyor

 

Cari denge Ekim ayında ‘fazla’ vermeye devam ederek, yıllık açıktaki düşüşü hızlandırdı. Ekim ayında beklentilerimizle aynı seviyede olarak 2,77 milyar dolarlık fazla sonrasında (geçen yılın aynı ayında 3,84 milyar dolarlık açık kaydedilmişti), yıllık cari açık Eylül sonundaki 46,0 milyar dolardan Ekim sonunda 39,4 milyar dolara geriledi. Kasım ayına ilişkin ilk tahminlerimiz, aylık cari fazlanın devam edeceği öngörüsüyle, aylık fazlanın 1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek yıllık açığın 39,4 milyar dolar seviyesinden 34 milyar dolar seviyesinin altına inebileceği yönünde. Hem kur hem de talep gelişmelerine ek olarak, ihracatı destekleyici yeni program anlayışı doğrultusunda, yıllık cari açığın 2019’un ilk yarısında 20 milyar dolar seviyesinin altına inilebileceğini tahmin ediyoruz. 2018 ve 2019 cari açık tahminlerimiz sırasıyla 29 ve 27 milyar dolar; milli gelire oranı ise %3,7 ve %3,5.

Ekim ayı cari fazlasını destekleyen gelişmelerde, dış açıktaki sert düşüşe ek olarak, bavul ticareti ve navlun gelirlerinde iyileşme, güçlü turizm gelirleri ve doğrudan yatırımlarla ilgili kar transferlerinin azalışta olması gibi unsurlar etkili. Diğer taraftan, dış borç faiz ödemeleri ve portföy yatırımlarına ait giderleri cari dengeyi olumsuz etkilemeye devam ediyor.

 

’Çekirdek’ dengenin ise, Ekim ayında da fazla vermeyi sürdürdüğünü ve yıllık dengenin de Eylül ayında 12 ay aranın ardından ilk kez ‘artı’ tarafa geçmesinin ardından yıllık fazlasını Ekim’de artırdığını görüyoruz. Yıllık ’çekirdek’ fazla Ekim ayında 6,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti (Eylül ayında 5,0 milyar dolar ’çekirdek’ fazla şeklinde idi).

 

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların devam eden katkısı, portföy yatırımlarının ‘artı’ya geçmesi, doğrudan yatırımların katkısının ılımlı da olsa devam etmesi ve bankaların yurt dışı muhabirlerindeki döviz mevduatlarındaki azalış gibi iyimser gelişmelere karşılık, bankaların geri ödemelerinin altında borçlanması, reel sektörün yatırımlara yönelik uzun vadeli borçlanmasının zayıflaması gibi kırılganlıklar da dikkat çekiyor.

 

‘Net hata ve noksan’ kaleminin katkısının ise, Eylül ayında yedi ay aranın ardından ilk kez ‘eksi’ye dönmesinin ardından Ekim ayında yeniden ‘artı’ya geçtiğini görüyoruz. Eylül ayındaki 0,3 milyar dolarlık çıkışın ardından Ekim ayında 0,4 milyar dolarlık giriş söz konusu. Böylece, 10 aylık dönemde bu kalemden elde edilen toplam katkı 18,4 milyar dolara ulaşıyor.

 

Cari fazla ve finansman tarafındaki kısmi iyileşmenin sonucu olarak da, resmi rezervlerde Ağustos-Eylül dönemindeki toplam 11,55 milyar dolarlık düşüşün ardından Ekim ayında 1,7 milyar dolarlık artış söz konusu. TCMB verileri, Kasım ayında da rezervlerin toparlanma eğilimini sürdürebileceği ve 4 milyar dolar civarında artış olabileceğine işaret ediyor.

 

Kurun mevcut seviyeleri, son dönemde düşüş gösteren petrol fiyatları ve beklentilerimiz doğrultusunda ekonomide yavaşlama sinyalleri, cari dengedeki iyileşmenin devam edeceğini gösteriyor. Finansman tarafında da, küresel sermayenin gelişen piyasalara akışında yavaşlamaya neden olan ticaret savaşlarının ne şekilde ilerleyeceği temkinlilik noktası olarak beliriyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.