Ekonomik Değerlendirme - Büyüme
10.12.2018

Çeyreklik bazda daralma; yıllık bazda büyümeye devam

 

Yaz döneminde yaşanan finansal dalgalanma ve öncesinde parasal sıkılaşma adımlarının gecikmeli etkileri, yılın üçüncü çeyreğinde büyüme oranında beklenen yavaşlamayı gösterdi. Yıllık büyüme oranı %1,6 ile, %1,3’lük tahminimize yakın gerçekleşirken; mevsimsel düzeltilmiş verilerde 7 çeyreklik aralıksız büyümenin ardından 3Ç’te %1,1’lik çeyreklik bazda küçülme gerçekleşti. Bir önceki çeyreklik daralma 2016 yılının üçüncü çeyreğinde, yaşanan başarısız darbe girişiminin ardından gözlenirken; o dönemde yıllık bazda %0,8’lik küçülme de kaydedilmişti. Son çeyrek büyüme oranına yönelik ilk tahminlerimiz, net dış talebin güçlü katkısı nedeniyle, yıllık bazda daralma gerçekleşse de sınırlı kalabileceği yönünde. Bu doğrultuda, 2018 tüm yıl için %3,2, 2019 için de %2,0’lik büyüme tahminlerimizi koruyoruz.

 

Üçüncü çeyrek büyüme verilerine sektörel bazda baktığımızda, sanayi üretim verilerinin önceden yansıttığı üzere, sanayi katma değerindeki artışın %0,3 ile sınırlı kaldığını izliyoruz. Son çeyrekte daralmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz.

 

Diğer taraftan, hizmetler sektörünün %2,7’lik artışla büyümeye destek sağladığını görüyoruz. Finans ve bilgi & iletişim öne çıkan destekleyici sektörler olmaya devam ederken; inşaat sektöründe hem çeyreklik hem de yıllık bazda yavaşlama dikkat çekiyor.

 

Tarım sektörü ise, 2Ç’teki yıllık düşüşün ardından 3Ç’te sınırlı da olsa katkı tarafına geçmiş durumda. Son çeyrekte de ’artı’ tarafta kalmasını bekliyoruz.

 

Büyümenin kompozisyonundaki değişim, harcama grupları bazında daha net ortaya çıkıyor. Geçen yılın son çeyreğinden itibaren ‘eksi’ye geçen ancak bu yılın ikinci çeyreğinde sınırlı da olsa pozitif katkı sağlayan net dış talep, üçüncü çeyrekte 6,7 puanlık ciddi bir katkıya işaret ediyor. Yani, finansal türbulans ve parasal sıkılaşmanın büyümede etkisi, 3Ç’te 5,2 puanlık daralma gösteren iç talepte gözleniyor. Kur ve dış ticaret gelişmelerine ek olarak, YEP’in yaklaşımı doğrultusunda, net dış talebin büyümeye katkısının önümüzdeki dönemde de devam etmesini bekliyoruz.

 

İç talepteki zayıflamada, yatırımlar ve stoklardaki düşüş ana etkenler. Yatırımlar 3Ç’te büyümeden 1,1 puan götürürken; stoklar son iki çeyrektir ’eksi’ katkı tarafında (2Ç’te 1,8 puan, 3Ç’te 5,6 puan). Diğer taraftan, kamu tüketim harcamaları büyümeye önemli destek faktörü olmaya devam ediyor. Mali disiplin politikaları çerçevesinde, kamunun büyümeye katkısı son çeyrekten itibaren ivme kaybedebilir.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.