Hazine Yorumu
07.12.2018
Hafta başından bu yana küresel risk algısında yaşanan bozulma ile satış baskısı altına giren gelişmekte olan ülke para birimlerinde değer kaybı dün de devam etti. Türk Lirası da dün bu kapsamda değer kaybetse de önceki gün yapılan Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantısı sonrası para ve maliye politikasında sıkı duruşa devam edileceği yönündeki kararlı açıklamalar satış baskısını bir nebze azaltırken USDTL paritesi günü 5,3535 seviyesinden kapattı. Tahvil piyasasında ise 560 milyon TL ile haftanın en düşük hacmi görülürken sınırlı satıcılı bir gün yaşandı. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil 7 bp artış ile %20,31, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi  ise 27 bp artış ile %17,13 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 21 milyar TL’lik repo dönüşüne karşın 16 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı 126 milyar TL’ye geriledi ve ortalama fonlama maliyeti %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Bugün yurt içinde Kasım ayı bütçe gerçekleşmeleri ile yurt dışında ABD’de açıklanacak olan Kasım ayı istihdam verileri takip edilecek. Tahvil piyasasında haftanın son işlem gününde faizlerin mevcut seviyelerini koruması beklenebilir. 
 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.