Hazine Yorumu
06.12.2018
Dün TCMB’nin 2019 yılı Para ve Kur Politikası metni yayınlandı. Açıklamada enflasyona odaklı para politikası söylemlerinin yer almasının ardından sabah saatlerinde 5,45 seviyesini gören USD/TL paritesinde aşağı yönlü seyir izlendi. Türk Lirası gelişmekte olan ülke kurları içinde dolara karşı günlük bazda en çok değer kazanan para birimi olurken, USD/TL paritesi günü 5,32 seviyesinden  tamamladı. Tahvil piyasasında ise her ne kadar gösterge tahvillerde işlem hacmi sınırlı kalsa da orta vadeli kıymetlerde işlemlerin yoğunlaştığı izlenirken 938 milyon TL işlem hacmi gerçekleşti. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvilde işlem gerçekleşmezken, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi önceki güne göre değişmeyerek %16,86 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 3 milyar TL’lik repo dönüşüne karşın 1 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı 131 milyar TL’ye geriledi ve ortalama fonlama maliyeti %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Bugün yurt içinde veri akışının olmayacağı günde, ABD’de açıklanacak olan ADP tarım dışı istihdam değişikliği, işsizlik haklarından yararlanma başvuruları, dış ticaret dengesi ve Ekim ayı dayanıklı mal siparişleri verileri takip edilecek. Tahvil piyasasında yeni günde faizlerin mevcut seviyelerini koruması beklenebilir. 
 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.