Hazine Yorumu
05.12.2018
Önceki gün açıklanan ve beklenenden olumlu gelen enflasyon verisi sonrasında TCMB’nin faiz indirimi yapabileceği beklentisinin oluşması ve petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesinin de etkisiyle USD/TL paritesi dün 5,40 seviyesine kadar yükseldi. Türk Lirası gelişmekte olan ülke kurları içinde dolara karşı negatif ayrışarak %2,90 kayıpla günü tamamladı. Tahvil piyasasında ise toplam işlem hacmi 955 milyon TL’ye gerilerken faizler tüm vadelerde yükseldi. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 15 baz puan yükselişle %20,24, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 23 baz puan yükselişle %16,86 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 16 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı önceki güne göre değişmeyerek 133 milyar TL ve ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Bugün ABD piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olacağı günde Euro Bölgesi’nde perakende satışlar ve hizmet satın alma müdürleri endeksi verileri takip edilecek. Yurt içinde ise TCMB’nin yayınlayacağı 2019 yılı Para ve Kur Politikası metninin yakından izleneceği günde tahvil piyasasında sınırlı satıcılı seyrin devamı beklenebilir. 
 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.