Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.12.2018

Yıllık enflasyonda geri çekiliş

 

Kasım ayında enflasyon verilerinden beklediğimiz ılımlı sinyalleri alıyoruz. Gerek vergi indirimleri gerekse de kurdaki değerlenme ve petrol fiyatlarında hızlı geri çekilme sonrasında, hem üretici hem de tüketici fiyatlarında aylık düşüşler söz konusu. TÜFE %1,44’lük düşüş kaydederken (beklentimiz %0,66’lık düşüş yönündeydi); ÜFE’deki gerileme %2,53 ile daha belirgin. Benzer ayrışma, mal ve hizmet enflasyon verilerinde de geçerli. Hizmet enflasyonu %0,03’lük artışla sonuçlanırklen, mal enflasyonu %1,99’luk düşüşe işaret ediyor. Böylece, Eylül sonunda 15,1 puana kadar ulaşan mal-hizmet yıllık enflasyon farkı Kasım sonunda 9,8 puana, ÜFE-TÜFE farkı da aynı dönemde 21,6 puandan 16,9 puana iniyor. Kurdaki istikrar kazanma eğilimi ve petrol fiyatlarındaki ılımlı seyri göz önüne aldığımızda, enflasyon göstergeleri arasındaki farkın daralma eğilimi önümüzdeki aylarda hız kazanarak tarihsel ortalamalarına uygun olarak birbirine yaklaşabilir.

 

Vergi indirimlerinin geçici etkisi karşısında, kur ve petrol fiyatlarının destekleyici görünümünü düşündüğümüzde, Kasım sonunda %21,62’ye inen yıllık enflasyonun (Ekim sonunda %25,24 idi) bu yılı %21,5 civarında tamamlayabileceğini düşünüyoruz. TCMB’nin son tahminlerinde %23,5 idi. 2019 sonuna ait %17,5’lik tahminimizi ise koruyoruz (TCMB’nin tahmini %15,2).

 

Kasım enflasyonunun detaylarında ise, gıda enflasyonu sadece işlenmemiş değil işlenmiş taraftaki gelişimiyle de enflasyon görünümü açısından rahatlatıcı bir tabloya işaret ediyor. İşlenmemiş gıda fiyatlarında Eylül-Ekim döneminde yaşanan toplam %9,5’lik yükselişin ardından Kasım’da %1,95’lik düşüş söz konusu. Yaş sebze-meyve fiyatlarındaki düşüş ise %5,13. Daha önemlisi ise, son iki aylık dönemde aylık bazda ortalama %5’e varan artışların ardından, işlenmiş gıda enflasyonu Kasım’da %0,46’ya sert düşüş gösteriyor. Et, süt ve süt ürünlerinde yapılan indirimler, işlenmiş enflasyondaki yükselişin sınırlanması açısından destek unsurları. Böylece, Ekim sonunda %30,09’a çıkan yıllık gıda enflasyonu Kasım sonunda %26,17’ye geriliyor. Yıl sonunda da yakın seviyelerde kalabilir. Böylece, TCMB’nin son tahminlerindeki %29,5’e göre daha ılımlı bir gelişime işaret ediyor. Ancak, 2019 sonu %13’lük gıda enflasyonu tahmini hala oldukça iddialı kalıyor.

 

Gıda enflasyonunun azalan baskısına ek olarak, vergi indirimlerinin ev eşyası, mobilya, eğlence-kültür alanlarında yansımaları Kasım enflasyonununda pozitif yaratan unsur olarak beliriyor. Ayrıca, düşen petrol ve altın fiyatları da diğer destekleyici gelişmeler. Konut sektöründeki yavaşlığa bağlı olarak yıllık bazda düşen kira enflasyonu da, orta vadeli görünüm açısından dezenflasyon sürecine yardımcı olacak diğer önemli bir bileşen.

 

Çekirdek enflasyon göstergelerinde de yıllık bazda gerilemeler dikkat çekiyor. Kritik ’C’ göstergesi Kasım sonunda %20,72’ye iniyor (Ekim sonunda %24,34 idi).

 

Son enflasyon verilerinden alınan ılımlı sinyallere karşın, para politikasının sıkı duruşunda hemen bir gevşeme beklemiyoruz. Özellikle baz etkisi nedeniyle, yıllık enflasyonun gelecek yılın ilk çeyreğinde düşüş trendini devam ettirmesi zor görünüyor. Tahminimiz, yıllık enflasyonun bu dönemde %21-24 bandında dalgalanabileceği yönünde. Ancak, küresel likidite koşullarının gelişen ülkelere yöneliminin sürmesi ve enflasyonda kalıcı düşüş sinyalleri alınması durumunda, 2019 yılında politika faizinde indirim alanının mevcut olduğu yönündeki görüşümüzü koruyoruz. 

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.