Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
30.11.2018

Dış dengede hızlı iyileşme devam ediyor

 

Ekim ayında dış ticaret açığı beklentilerin hafif altında, 0,46 milyar dolar (beklenti: 0,55 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşti. Böylece yıllık dış ticaret açığı, büyümedeki yavaşlama eşliğinde ithalatta devam eden yıllık azalış ve altın dengesinde iyileşmenin sürmesiyle, Eylül ayı sonundaki 74,1 milyar dolar seviyesinden 67,2 milyar dolar seviyesine geriledi. Yıllık dış ticaret açığının, büyüme hızında yavaşlama, altın ithalatında normalleşme ve kurdaki değer kaybının gecikmeli etkileri ile, baz etkisine de bağlı olarak, düşüş trendini sürdüreceğini ve yılı 58 milyar dolar seviyesinde bitireceğini tahmin ediyoruz. Gelecek yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerinde ise 45-50 milyar dolar bandına kadar inebileceğini tahmin ediyoruz. Ekonomide yeniden dengelenmenin belirginleşmesiyle de, yıllık dış ticaret açığı 2019 sonunda tekrar 55-60 milyar dolar bandına yükselebilir.

 

Altın ticareti, dış ticaret açığındaki iyileşmeye destek oluyor. Ocak ayında 2 milyar doların üzerine yükselen ve Şubat-Mayıs döneminde 1,0-1,5 milyar dolar bandında gerçekleşen altın ithalatı, Haziran ayından itibaren 0,5 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor (Altın dengesi Haz: 0,5 milyar dolar, Tem: 0,6 milyar dolar, Ağs: 0,5 milyar dolar, Eyl: 0,04 milyar dolar, Ekm: 0,1 milyar dolar).

 

Artan enerji ticareti açığı şimdiye kadar dış açıktaki iyileşmeyi yavaşlattı. Geçen yılın Temmuz ayına kadar aylık bazda 3 milyar doların altında kalan enerji ithalatı, bu yılın 10 aylık döneminde aylık ortalama 3,6, son 4 aylık döneminde ise aylık ortalama 3,8 milyar dolar ile enerji yükünde artışa işaret ediyor. Ancak, yükselen enerji maliyeti, petrol fiyatlarında son dönemde yaşanan sert düşüş sonrasında, önümüzdeki dönemde daha ılımlı boyuta inerek dış dengeye ek katkı unsuru haline gelecektir.

 

Altın ve enerji hariç dış açıktaki azalma da güçlenerek devam ediyor. Mayıs ayından beri 12 aylık ’çekirdek’ açıkta düşüş eğilimi korunuyor. Nisan sonunda 37,4 milyar dolara çıkan 12 aylık açık (Haziran 2017’de 26,5 milyar dolara kadar gerilemişti), 2,9 milyar dolar seviyesine ulaşan aylık altın ve enerji hariç ticaret fazlası ile, Ekim sonunda 18,5 milyar dolar düzeyinde. Yıl sonuna kadar da düşüş eğilimini korumasını bekliyoruz.

 

Ekim dış ticaret verilerinin detaylarında, ihracatın ithalatı karşılama oranının ihracattaki hızlı aylık yükseliş ile aylık bazda yükselerek %97,2 seviyesinde (Eylül: %88,3, Ağustos: %83,4, Temmuz: %70,1); 12 aylık verilerde de iyileşme görünümü hakim (Ekim: %71,3, Eylül: %69,0, Ağustos: %66,9; Temmuz: %66,1). Altın ve enerji hariç ihracat/ithalat oranına baktığımızda da, 2016 yılında %79,4 olan oranın 2017’de %81,1’e çıktığını, bu yılın 10 aylık döneminde de yükselişini güçlendirerek %91,8’e ulaştığını izliyoruz.

 

AB’ye euro bazlı ihracat cephesinde de, 12 aylık kümülatif verilerde, Ağustos ayındaki Mart 2014’ten bu yana en zayıf tabloya işaret etmesinin ardından, Ekim ayında Eylül ayındaki güçlenmesini sürdürdüğünü görüyoruz. Yıllık artış oranı Ağustos ayında indiği %4,9’dan Ekim sonunda %7,9’a çıkıyor. Ancak, Euro bölgesinde son dönemde gözlenen yavaşlama sinyalleri, bu olumlu gelişimin devamı açısından belirsizlik yaratıyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.