Hazine Yorumu
21.11.2018
Küresel piyasalardaki satış baskısının etkisiyle dün TL cinsi varlıklarda da satıcılı seyir izlendi. Sabah saatlerinde 5,32 seviyesinden güne başlayan USD/TL paritesi günü 5,41’in üzerinde kapatırken, Türk Lirası gelişmekte olan ülke para birimleri arasında Dolara karşı en çok değer kaybeden para birimi oldu. Dün ayrıca Kasım ayı borçlanma programı kapsamında Hazine 18.11.2020 vadeli kira sertifikasının doğrudan satışını gerçekleştirdi. 2 milyar TL planlanan ihraçta gelen talebin tamamı karşılanırken satış tutarı 3,2 milyar TL oldu. Böylece Hazine Kasım ayında 21,8 milyar TL itfaya karşılık 6,3 milyar TL borçlandı ve iç borç çevirme oranı %103 planlanmasına karşı %29 seviyesinde gerçekleşti. Tahvil piyasasında ise her ne kadar gösterge kıymetlerde işlem hacmi düşük kalsa da toplam hacim 1,8 milyar TL ile önceki güne göre artarken faizler tüm vadelerde yükseldi. İşlemlerin orta vadeli kıymetlerde yoğunlaştığı izlenirken, 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 39 baz puan yükselişle  %20,70, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 75 baz puan artışla %17,39 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında ise TCMB 14 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı 112 milyar TL’ye geriledi ve ortalama fonlama maliyeti %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken ABD’de açıklanacak olan çekirdek dayanıklı mal siparişleri ile işsizlik haklarından yararlanma başvuruları takip edilecek. Tahvil piyasasında yeni günde sınırlı satıcılı seyrin devamı beklenebilir.  
 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.