Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
16.11.2018

Sanayi üretimi 3.çeyrekte yavaşladı; ancak yıllık bazda ‘artı’da

 

Sanayi üretimindeki yıllık bazda değişimdeki dalgalanmalar devam ediyor. Düzeltilmemiş verilerde Ağustos’ta kaydedilen %10,9’luk sert düşüşün ardından, Eylül’de yıllık bazda %4,6’lık artış kaydedildi (beklentimiz de %4,5’lik benzer artış yönündeydi). Ancak, takvim etkilerinden düzeltilmiş verilerde, Ağustos ayındaki %1,6’lık yıllık artış oranı Eylül’de %2,7’lik düşüşe dönüştü. Böylece, son iki aylık dönemde yavaşlama eğilimi belirginleşmiş oldu.

 

Eylül verilerinden sonra 3. çeyrek durumu da netlik kazanmış oldu. Sanayi üretiminin hem düzeltilmiş hem de düzeltilmemiş verilerde yıllık bazda artış yönünde kalmayı başardığını  izliyoruz (sırasıyla %0,5 ve %1,5’lik artışlar). Bu doğrultuda da, yılın ilk iki çeyreğinde sırasıyla %7,3 ve %5,2 seviyelerinde gerçekleşen büyüme oranının 3.çeyrekte %1’ler seviyesine gerileyebileceğini tahmin ediyoruz.

 

Ekim ayına ait ilk tahminimiz ise, yıllık bazda düşüş rakamının gelebileceği yönünde. Bu durumda, son çeyrekte büyüme oranının sıfıra yakın düşük kalmasını bekliyoruz. Bu görünüm altında da, bu yıla ait büyüme tahminimizi %3,7’den %3,2’ye indiriyor; gelecek yıla ait %2’lik büyüme tahminimizi ise koruyoruz.

 

Eylül üretim verilerinin detaylarında ise,  üretimdeki yavaşlama yatırım eğilimini yansıtan sermaye mallarında dikkat çekiyor. Orta vadeli büyüme görünümü açısından temkinlilik gerektiriyor. Diğer taraftan, yüksek teknoloji ürünlerinin güçlü kalması kısmen rahatlatıcı bir görünüm sunuyor.

 

Sektörel bazda da, üretimdeki yavaşlama inşaat, metal, makine-teçhizat, mobilya gibi alanlarda belirgin gerçekleşirken; ekonominin diğer sektörlerini desteklemesi yönünden önemli olan kimya sektöründe yavaşlamanın sınırlı kalması orta vadeli görünüm açısından endişeleri kısmen azaltıyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.