Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
12.11.2018

Cari dengede hızlanan iyileşme

 

Eylül ayında cari denge, beklentilerle uyumlu olarak ‘fazla’ vermeye devam ederek, yıllık açıktaki düşüşü hızlandırdı. Eylül ayında 1,8 milyar dolarlık fazla sonrasında (geçen yılın aynı ayında 4,4 milyar dolarlık açık kaydedilmişti), yıllık cari açık Ağustos sonundaki 52,3 milyar dolardan Eylül sonunda 46,1 milyar dolara geriledi. Eylül ayına ait beklentimiz de 1,9 milyar dolar ile yakın düzeydeydi. 2018 yılının sekiz ayına ait açık rakamı ise, ağırlıklı olarak turizm gelirlerinde yapılan aşağı yönlü revizyon nedeniyle 30,6 milyar dolardan 31,8 milyar dolar seviyesine revize edildi. Ekim ayına ilişkin ilk tahminlerimiz, aylık cari fazlanın devam edeceği öngörüsüyle, yıllık açığın 39,5-40 milyar dolar seviyesine doğru düşüşünü sürdürebileceği yönünde. Hem kur hem de talep gelişmelerine ek olarak, ihracatı destekleyici yeni program anlayışı doğrultusunda, yıllık cari açıkın 2019 yılının ikinci çeyreği itibariyle 20 milyar dolar seviyesinin altına inilebileceğini tahmin ediyoruz. 2018 ve 2019 cari açık tahminlerimiz sırasıyla 29 ve 27 milyar dolar; milli gelire oranı ise %3,7 ve %3,4.

 

Eylül ayı cari fazlasını destekleyen gelişmelerde, dış açıktaki sert düşüşe ek olarak, bavul ticareti ve taşımacılık gelirlerinde iyileşme, güçlü turizm gelirleri, doğrudan yatırımlarla ilgili kar transferlerinin azalışta olması gibi unsurlar etkili. Diğer taraftan, dış borç faiz ödemeleri ve portföy yatırımlarına ait giderlerin cari dengeyi olumsuz etkilemeye devam ettiğini izliyoruz.

 

Çekirdek dengenin ise, Eylül ayında da fazla vermeyi sürdürdüğünü ve yıllık çekirdek dengenin 12 ay aranın ardından ilk kez ‘artı’ tarafa geçtiğini görüyoruz. Yıllık çekirdek fazla, Eylül ayında 2,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti (Ağustos ayında 3,1 milyar dolar çekirdek açık şeklinde idi.).

 

Finansman tarafında ise, sermaye girişinde zayıflamanın devam ettiğini ve özellikle kısa vadeli sermaye girişinde (portföy yatırımları, bankaların kısa vadeli kredileri) gerilemenin belirginleştiğini görüyoruz. Ek olarak, bankaların uzun vadeli kredileri ne borç ödeyici konumdayken, reel sektörün uzun vadeli kredilerindeki yavaşlama belirginleşiyor. Bankaların yurt dışı muhabirlerindeki döviz mevduatlarında da, Ağustos ayındaki güçlü artışın ardından Eylül ayında da artışın yavaşlamakla birlikte devam ettiğini görüyoruz. Öte yandan, doğrudan yatırımların güçlü katkısı olumlu tarafta kalıyor.

 

‘Net hata ve noksan’ kaleminin katkısının ise yedi ay aranın ardından ilk kez ‘eksi’ye döndüğünü görüyoruz. Ağustos ayındaki güçlü girişin ardından Eylül ayında 0,4 milyar dolarlık çıkış söz konusu. Böylece, 9 aylık dönemde bu kalemden elde edilen toplam katkı 17,3 milyar dolara ulaşıyor.

 

Diğer taraftan, cari fazlanın katkısına karşılık, sermaye girişindeki zayıflama sonrasında, resmi rezervlerde Eylül ayında 3,5 milyar dolarlık düşüş söz konusu. Ağustos-Eylül döneminde toplam 11,5 milyar dolarlık erime sonrası, Ekim ayından itibaren rezervlerin toparlanma eğilimi içinde olduğu gözleniyor.

 

Kurun mevcut seviyeleri, belli bir bant etrafında hareket eden petrol fiyatları ve beklentilerimiz doğrultusunda ekonomide yavaşlama sinyalleri, cari dengedeki iyileşmenin devam edeceğini gösteriyor. Finansman tarafında da, küresel sermayenin gelişen piyasalara akışının seçici olmakla birlikte devam ediyor olması destekleyici unsur olurken; ticaret savaşlarının ne şekilde ilerleyeceği temkinlilik noktası olarak beliriyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.