Hazine Yorumu
09.11.2018

Ağustos ayından bu yana gerek yurt içi gerekse yurt dışında yaşanan olumlu gelişmeler ile %20’nin üzerinde değer kazanan Türk Lirasında gelen kar realizasyonu ile USD/TL paritesi dün güne 5,35 seviyesi ile başlarken 5,46 seviyesinin üzerinde günü tamamladı. Türk Lirası ABD dolarına karşı günlük bazda %1,7 değer kaybederken, gelişmekte olan ülke para birimleri içinde en çok değer kaybeden para birimi oldu. Tahvil piyasasında ise işlem hacmi gerilerken önümüzdeki hafta yapılacak yüklü ihaleler sebebiyle faizler hemen hemen her vadede yükseldi. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 8 baz puan yükselişle %21,56, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 35 baz puan yükselişle %17,45 seviyesinden günü tamamladı. Yurt dışı borçlanma tarafında ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın önceki gün gerçekleştirdiği Euro cinsi eurobond ihracına üç katından fazla talep gelirken %5,20 kupon faizi ile 1,5 milyar Euro tutarında borçlanma gerçekleştirildi. TL likidite tarafında TCMB 12 milyar TL’lik dönüşüne karşın 5 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı 141 milyar TL, ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Veri tarafında bugün yurt içinde fiyatlamaları etkileyecek bir açıklama bulunmazken, yurt dışında ABD’de açıklanacak ÜFE verileri takip edilecek. Tahvil piyasasında yeni günde önümüzdeki hafta yapılacak olan yüklü Hazine ihaleleri öncesi satıcılı seyrin devamı  beklenebilir.  

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.