Hazine Yorumu
06.11.2018

Haftanın ilk işlem gününde TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri izlendi. Ekim ayında TÜFE aylık bazda %2,67 ile piyasa beklentilerinin üzerinde yükselirken, yıllık TÜFE artışı %25,24 oldu. Verinin piyasalara etkisi sınırlı kalırken, ABD’nin Türkiye’ye İran yaptırımlarından muafiyet tanımasının ardından USD/TL paritesi 5,37’ye kadar geriledi. TL cinsi varlıklarda olumlu hava yaşanırken, Türk Lirası Dolara karşı gelişmekte olan ülke para birimleri içinde pozitif ayrıştı. Tahvil piyasasında ise işlem hacimleri önceki güne göre yükselirken, faizler tüm vadelerde geriledi. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 62 baz puan düşüşle %22,48, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 149 baz puan düşüşle  %16,33 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında TCMB 6 milyar TL’lik dönüşüne karşın 2 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı 154 milyar TL, ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Yurt dışı piyasalarda bugün Euro Bölgesi’nde hizmet satın alma müdürleri endeksi PMI ile Eylül ayı ÜFE verileri takip edilecek. Yurt içi piyasalarda ise önemli bir veri açıklamasının olmadığı günde tahvil piyasasında olumlu havanın devamı beklenebilir. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.