Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
05.11.2018

Yıllık enflasyonun yükselişinde duraklama gecikmeli gelecek

 

Ekim ayında TÜFE artışı %2,67 ile, %1,88’lik tahminimizin ve %1,9-2,0 aralığındaki ortalama piyasa beklentisinin yine üzerinde gerçekleşti. Ekim ayında, gıda fiyatlarının hem işlenmiş hem de işlenmemiş tarafta yüksek kaldığını; Enflasyonla Topyekün Mücadele kapsamında fiyat indirimlerinin ise mobilya, otomotiv, konaklama sektörleriyle sınırlı kaldığını izliyoruz. Ancak Kasım ayında, kurda değer kazancının yanı sıra, vergi indirimleri ve enflasyonla mücadele kapsamında fiyat indirimlerinin gecikmeli yansımalarının gözlenebileceğini ve ilk tahminimize göre yıllık enflasyonun %25'lerden %24’ün altına gerileyebileceğini tahmin ediyoruz. Bu yılı ise %24,2 seviyesinde bitirebileceğini düşünüyoruz. Ancak, yıllık enflasyonda kalıcı düşüşün 2019 yılının ikinci yarısında gözlenebileceği ve yılı %17,5 seviyesinde tamamlayabileceğine dair öngörümüzü koruyoruz.

 

Ekim ayında ÜFE ve mal grubundaki fiyat artışları yavaşlama kaydetse de, yıllık artış oranlarının sırasıyla %45,01 ve %29,65 ile yüksek seviyelerde kaldığını izliyoruz. Böylece, ÜFE-TÜFE yıllık enflasyon farkı, Eylül’de ulaştığı 21,6 puandan Ekim ayında 19,8 puana sınırlı bir gerileme kaydederken; mal-hizmet enflasyon farkı da aynı dönemde 15,1 puandan 14,9 puana hafif gerileme kaydediyor. Ancak, kurdaki istikrarlı seyrin korunması durumunda, söz konusu göstergeler arasındaki fark Kasım ayından itibaren daha hızlı daralmaya başlayabilir.

 

Ekim enflasyonunun detaylarında ise, yaş sebze-meyve fiyatlarındaki aylık artış yavaşlamakla birlikte yüksek kalırken; işlenmiş gıda fiyatlarında kur kaynaklı yukarı yönlü ayarlamaların devam ettiğini izliyoruz. Toplam gıda yıllık enflasyonu %30,09’a ulaşırken; TCMB’nin son enflasyon raporunda %29,5’e çıkarılan yıl sonu öngörüsünü haklı çıkarıyor. Ancak mevcut seviyeler aynı zamanda, 2019 sonu tahmini olan %13’ün ulaşılabilirliğinde ciddi bir dezenflasyon süreci gerektiriyor.

 

Kurda geçmiş aylarda yaşanan değer kaybının gecikmeli etkileri Ekim enflasyonunda ek baskı unsuru olurken; konut bakım-onarım, ev eşyası, eğlence-kültür, yemek hizmetleri, kişisel bakım ve sigorta gibi sektörlerde belirginleşiyor. Diğer taraftan Kasım ayında, vergi indirimlerinin temel olarak otomotiv ve ev eşyası sektörleri aracılığıyla enflasyon düşüşüne katkı sağlamasını bekliyoruz.

 

Ayrıca, uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarındaki gerilemeyi de, pompa fiyatlarına yansımasa da, enerji enflasyonundaki artışın dizginlenmesi açısından olumlu  buluyoruz.

 

Kira enflasyonu da, konut sektöründeki yavaşlığı yansıtır bir şekilde ılımlı kalmaya devam ediyor. Ağustos sonunda %10,23’e çıkan yıllık artış oranı (yıl başında %9,19 idi), Ekim sonunda %10,02’ye hafif geriliyor.

 

Çekirdek enflasyon göstergelerinde yükseliş devam etmekle birlikte hız kaybediyor. Kritik ’C’ göstergesi Ekim sonunda %24,34’e ılımlı yükseliyor (Eylül sonunda %24,05 idi). Ancak, manşet enflasyona benzer bir şekilde, gelecek yılın ilk yarısında da çekirdek enflasyonun yüksek kalacağını tahmin ediyoruz.

 

Hem mevcut enflasyonun yüksek seyri hem de temel enflasyon göstergelerinde devam eden riskler nedeniyle, TCMB’nin de son açıklamalarında işaret ettiği üzere, kısa vadede güçlü sıkı duruşta herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Ancak, kurda gözlenen değer kazanma eğilimine ek olarak ılımlı hızda devam edeceği anlaşılan küresel normalleşmenin, mevcut sıkılaşma hızının yeterli olmasını sağlayabileceğini; hatta enflasyon görünümünde ılımlı gelişmelerin eşlik etmesi durumunda, 2019 yılında sıkılaşma boyutunu hafifletecek faiz indirimi kararlarının gerçekleşmesi için uygun bir ortamın oluşabileceğini düşünmeye devam ediyoruz.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.