Hazine Yorumu
05.11.2018

Haftanın son işlem gününde ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerinde anlaşmaya doğru giden adımlarla gelişen ülke para birimlerinde değer kazancı izlenirken, ABD’nin Türk bakanlara uygulanan yaptırımı kaldırmasıyla USD/TL paritesindeki düşüş hız kazandı ve haftayı 5,43 ile tamamladı. Olumlu hava tahvil piyasasına da yansırken işlem hacimleri orta vadeli kıymetlerde yoğunlaştı ve tahvil faizleri her vadede geriledi. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi %23,10’a, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise %17,82’ye  geriledi. TL likidite tarafında TCMB 83 milyar TL’lik dönüşüne karşın 99 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı 158 milyar TL, ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Bugün ABD’de hizmet satın alma müdürleri endeksi açıklanacakken, yurt içinde ise Ekim ayına ilişkin enflasyon datası takip edilecek. Tahvil piyasasında faizlerin, açıklanacak olan enflasyon datasına paralel yön bulması beklenebilir. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.