Hazine Yorumu
01.11.2018

TCMB tarafından açıklanan Enflasyon Raporu'nda 2018 yılsonu enflasyon tahmini %13.4'ten %23.5'e revize edilirken, sıkı para politikası duruşunun uzun süre korunacağı açıklandı. Açıklamanın piyasalar üzerinde etkisi sınırlı kalırken USD/TL paritesi 5,50 civarında dar bantta seyretti. Öğleden sonra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yıl sonuna kadar 6 başlıkta KDV ve ÖTV indirimine gidileceği yönündeki açıklamasıyla USD/TL paritesi 5,63 seviyesine kadar yükselirken, uzun vadeli tahvil faizlerinde de sert yükseliş izlendi. Önceki günkü kazanımlarını geri veren Türk Lirası, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında negatif ayrışarak %2 kayıpla günü tamamladı. Tahvil piyasasında işlem hacmi önceki güne göre yükselirken işlemlerin kısa ve uzun vadeli tahvillerde yoğunlaştığı görüldü. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi %24,42, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise %18,46 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında TCMB 3 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı 153 milyar TL, ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Bugün yurt içinde ekim ayına ilişkin imalat PMI verisi açıklanacakken, ABD de ise haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ile ISM imalat satın alma müdürleri endeksi verileri takip edilecek. Tahvil piyasasında yeni günde tahvil piyasasında mevcut seviyelerin korunması beklenebilir. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.