Hazine Yorumu
31.10.2018

Geçtiğimiz haftayı pozitif kapatan Türk Lirası haftanın ilk işlem gününe de değer kazancıyla başladı. Yabancı yatırım bankalarının TL lehine yayınladığı raporların da etkisi ile yeni pozisyonlar açılırken USD/TL paritesi gün içinde 5,46 ile son üç ayın en düşük seviyesini gördü. Bu kapsamda Türk Lirası gelişmekte olan ülke para birimleri içinde dolara karşı %2 ile en çok değer kazanan ülke para birimi oldu. Artan risk alma iştahının etkisiyle tahvil piyasasında da faizler düşük işlem hacmi ile tüm vadelerde gerilerken 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi 69 bp düşüşle %24,48, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise 20 bp düşüşle %17,87 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında TCMB 20 milyar TL dönüşüne karşı vergi çıkışlarının etkisiyle 38 milyar TL’lik haftalık repo ihalesi açarken, gün sonunda toplam fonlama tutarı 158 milyar TL, ortalama fonlama maliyeti ise %24,00 seviyesinde gerçekleşti. Bugün yurt içinde TÜİK tarafından açıklanacak dış ticaret verileri, TCMB’nin yayınlayacağı enflasyon raporu ile Hazine ve Maliye Bakanlığının yeni dönem borçlanma programı takip edilecek. Yurt dışında ise Euro Bölgesi Ekim ayı TÜFE verisi ile ABD’de açıklanacak ADP özel sektör istihdam verileri izlenecek. Tahvil piyasasında yeni günde USD/TL paritesindeki seyre paralel olumlu havanın devamı beklenebilir. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.