Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret Dengesi
31.10.2018

Dış dengede güçlenen iyileşme

 

Eylül ayında dış ticaret açığı beklentiler doğrultusunda 1,87 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylece yıllık dış ticaret açığı, büyümedeki yavaşlama eşliğinde ithalattaki yıllık bazda azalmanın devam etmesi ve altın dengesinde korunan iyileşme görünümüyle, Ağustos sonundaki 80,3 milyar dolar seviyesinden 74,0 milyar dolar seviyesine geriledi. Yıllık dış ticaret açığının, büyüme hızında yavaşlama, altın ithalatında normalleşme ve kurdaki değer kaybının gecikmeli etkileri ile, baz etkisine de bağlı olarak, düşüş trendini sürdüreceğini ve yılı 65,5 milyar dolar seviyesinde bitireceğini tahmin ediyoruz. 2019 sonuna ilişkin beklentimiz ise 63,5 milyar dolar seviyesinde.

 

Altın ticaretinde iyileşme görünümü korunuyor. Ocak ayında 2 milyar dolar üzerine yükselen ve Şubat-Mayıs döneminde 1,0-1,5 milyar dolar bandında gerçekleşen altın ithalatı, Haziran ayından itibaren 1 milyar doların altında kalıyor (Haz: 0,6 milyar dolar, Tem: 0,7 milyar dolar, Ağs: 0,3 milyar dolar, Eyl: 0,5 milyar dolar). Yılın 7 aylık döneminde sınırlı kalan altın ihracatı ise, Ağustos ayındaki 0,8 milyar dolardan sonra Eylül ayında 0,4 milyar dolar ile altın dengesindeki iyileşme trendinin korunmasını sağlıyor.

 

Enerji dengesi ise dış açıktaki düşüşü yavaşlatıyor. Geçen yılın son iki ayına kadar  aylık bazda 3 milyar doların altında kalan enerji ithalatı, bu yılın 9 aylık döneminde aylık ortalama 3,2 milyar dolar ile enerji yükünde artışa işaret ediyor. Bu çerçevede, son dönemde petrol fiyatlarında gözlenen düşüş hareketi sonrası ulaşılan ılımlı seviyelerin korunması, dış dengede devam etmesi beklenen iyileşme hareketinin desteklenmesi açısından olumlu olacaktır.

 

Altın ve enerji hariç dış açıktaki azalma da güçlü momentumla devam ediyor. Mayıs ayından beri 12 aylık ’çekirdek’ açıkta düşüş eğilimi korunuyor. Nisan sonunda 37,4 milyar dolara çıkan 12 aylık açık (Haziran 2017’de 26,5 milyar dolara kadar gerilemişti), Eylül sonunda 25,3 milyar dolar düzeyinde. Yıl sonuna kadar da düşüş eğilimini korumasını bekliyoruz.

 

Eylül dış ticaret verilerinin detaylarında, ihracatın ithalatı karşılama oranının ithalattaki sert gerileme ve ihracattaki toparlanma ile aylık bazda yükselerek %88,5 seviyesinde (Ağustos: %83,4, Temmuz: %70,1; Haziran: %70,1; Mayıs: %64,6); 12 aylık verilerde de iyileşme görünümü hakim (Eylül: %69,0, Ağustos: %66,9; Temmuz: %66,1; Haziran: %65,1; Mayıs: %65,0). Altın ve enerji hariç ihracat/ithalat oranına baktığımızda ise, 2016 yılında %79,4 olan oranın 2017’de %81,1’e çıktığını, bu yılın dokuz aylık döneminde de yükselişini güçlendirerek %88,9’a ulaştığını izliyoruz.

 

AB’ye euro bazlı ihracat cephesinde de, 12 aylık kümülatif verilerde, Ağustos ayındaki zayıf tablodan sonra Eylül ayında ciddi bir güçlenme görüyoruz. Yıllık artış oranı Ağustos ayında indiği %4,9’dan Eylül sonunda %6,8’e çıkıyor. Ancak, Euro bölgesinde son dönemde gözlenen yavaşlama sinyalleri, bu olumlu gelişimin devamı açısından belirsizlik yaratıyor.

 

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.